Aktualności
11.11.2008

Ferrari SP1 Tajne przez poufne

Przed kilkoma miesiącami Ferrari uruchomiło fabryczny program produkcji indywidualnych nadwozi. Ściśle tajna operacja pod kryptonimem "Portfolio" miała mały przeciek w sierpniu tego roku - na torze Fiorano wypatrzono tajemniczą mutację F430. Coupe trafiło już do właściciela i ujawniono na jego temat pierwsze detale... i być może jedyne.

Pierwszy owoc programu "Portfolio" to SP1 bazujące na 490-konnym F430 (na samym dole), którego skrót w nazwie można rozwijać jako "Special Project No. 1" lub "Prototipo Sport". Auto zaprojektowało studio Fioravanti na specjalne zamówienie June Chiro Hiramatsu, kolekcjonera z Japonii zafascynowanego koncepcyjnym F100 pokazanym w roku 1998, do którego SP1 miałoby nawiązywać. Z oryginału pozostawiono w nim jedynie słupki A, przednią szybę oraz drzwi.

Ferrari SP1

SP1 to nie pierwsze spotkanie Ferrari z Fioravanti. Turyńskie studio w latach 1965-1984 maczało palce aż w 10 modelach z Maranello, w tym w słynnej Daytonie. Najnowszy owoc wspólnych prac najprawdopodobniej nie będzie miał oficjalnej premiery, pozostaje jednak mieć nadzieję, że właściciel zechce pokazać się z nim choćby na jednym z konkursów elegancji.

Ferrari F430

W program "Portfolio" wtajemniczone są także zakłady Zagato i Pininfarinmy, a konwersjami objęte są także modele 612 Scaglietti i Enzo. Nieoficjalnie mówi się, że nad nadwoziem dla Ferrari pracuje już również wskrzeszone niedawno Touring Superleggera, a do programu mogą wkrótce dołączyć 599 GTB Fiorano, a być może i California.

Skomentuj na forumUdostępnij