Aktualności
12.10.2019

Porsche Panamera 10 Years Edition

Dziesięć lat temu Porsche wprowadziło na rynek swoją pierwszą, sportową limuzynę z dwiema parami drzwi, która ku zaskoczeniu klientów i konkurencji umieściła niemiecką markę na nieznanym jej do tej pory terenie. Mowa oczywiście o modelu Panamera, który z okazji okrągłych urodzin przybierze postać specjalnej edycji.

Model Panamera zadebiutował w kwietniu 2009 roku w Szanghaju jako pierwsza, seryjnie produkowana limuzyna Porsche i spadkobierca takich prototypów, jak Type 530, przedłużone warianty 928 oraz Type 989 (co w połączeniu po starszym o siedem lat SUV'em Cayenne nie było już zbyt wielkim zaskoczeniem). Maszynę o wzbudzających żywą dyskusję kształtach wyróżniały takie zdobycze technologiczne, jak dwusprzęgłowa skrzynia biegów, system start-stop, regulowane zawieszenie pneumatyczne oraz rozkładany spoiler. W roku 2011 do oferty dołączyła pierwsza wersja z hybrydowym układem napędowym o mocy 380 koni mechanicznych, a w sezonie 2013 pojawił się luksusowy wariant z wydłużonym rozstawem osi.

Porsche Panamera 10 Years Edition

W czerwcu 2016 roku w Berlinie zadebiutowała obecna Panamera drugiej generacji, do której dołączyła trzecia wersja nadwoziowa, kombi Sport Turismo (koncept pokazano ponad trzy i pół roku wcześniej). Druga generacja, której linie są znacznie przyjemniejsze dla oka, może pochwalić się jeszcze większym stopniem wykorzystania regulowanych systemów mechanicznych i elektronicznych oraz standardową ofertą silnikową, której moc rozciąga się od 330 do 550 koni mechanicznych. Ponad standard wybija się hybrydowa Panamera Turbo S E-Hybrid z technologiami rodem prosto z super sportowego 918 Spydera, której moc systemowa osiąga aż 680 koni mechanicznych! Pierwsza i druga generacja Panamery znalazła do tej pory ponad 250 tysięcy nabywców na całym świecie (prawie 162 tysiące pierwszej generacji).

Porsche Panamera 10 Years Edition

Wszyscy chętni na Panamerę 10 Years Edition mogą liczyć między innymi na nowe felgi o średnicy 21 cali, wszędobylskie logotypy "Panamera 10", detale w kolorze czerni i białego złota, częściowo skórzaną tapicerką oraz bogate wyposażenie z zakresu komfortu i bezpieczeństwa (pneumatyczne, adapcyjne zawieszenie w systemie Porsche Active Suspension Management, reflektory LED z PDLS Plus, panoramiczny dach, nagłośnienie przestrzenne Bose i wiele innych). Specyfikacja 10 Years Edition obejmie 330-konną Panamerę 4 oraz 462-konną Panamera 4 E-Hybrid (136 KM z silnika elektrycznego), która otrzyma dwa razy mocniejszą ładowarkę, niż zwykle. Cennik otworzy Panamera 4 10 Years Edition za 522 tysiące złotych, a zamknie Porsche Panamera 4 Sport Turismo E-Hybrid za 593 tysiące złotych.

Skomentuj na forumUdostępnij