Aktualności
27.11.2019

Hyundai RM19 Duże możliwości

Od dłuższego czasu słyszy się o coraz większych ambicjach Hyundai'a, których ostatecznym wyrazem miałby być sportowy samochód z wyższej półki w produkcji seryjnej. Na razie nic takiego nie przyszło jeszcze na świat, ale za to przybywa konceptów i prototypów. Najnowszym z nich jest kompaktowy RM19, który może być punktem wyjścia dla czegoś większego.

RM19 to kolejny projekt koreańskiej marki, który wyróżnia się silnikiem umieszczonym centralnie. Pierwsza maszyna z serii Racing Midship powstała w 2012 roku, do którego zobaczyliśmy prototypy RM14, RM15 oraz RM16. Najnowszy z nich wywodzi się z modelu Veloster, przeznaczony jest wyłącznie na tory wyścigowe i służy jako żywa platforma do testowania rozwiązań, które mogą pojawić się w przyszłych, drogowych modelach marki o sportowym charakterze, firmowanych przez literę N. Hyundai w ich temacie myśli o napędzie spalinowym, hybrydowym lub elektrycznym.

Hyundai RM19

Na pokładzie prototypu RM19, który pokazano na tegorocznej wystawie w Los Angeles, znajdziemy 2-litrowy, 4-cylindrowy silnik z turbodoładowaniem rodem z wyścigowego samochodu klasy TCR, z którego pobrano wiele innych mechanizmów, elementy aerodynamiczne i inne części składowe. Umieszczony za plecami kierowcy silnik rozwija przeszło 390 koni mechanicznych, które lądują na tylnej osi za pośrednictwem 6-stopniowej, sekwencyjnej skrzyni biegów. Hyundai szacuje, że RM19 będzie rozpędzał się do setki w niecałe cztery sekundy, a jego prędkość maksymalna będzie przekraczała 250 kilometrów na godzinę.

Hyundai RM19

Czy z eksperymentów z RM19 wyrośnie coś konkretnego? Tego nie wiadomo. Wiadomo za to, że Hyundai'owi pomysłów nie brakuje. Z wieloma z nich związana jest niedawna inwestycja w chorwackie Rimac Automobili, które zasłynęło elektrycznym supercoupe własnej produkcji, a później zaczęło pracować m.in. dla Koenigsegga oraz Aston Martina i sprzedało część swoich udziałów Porsche. W ramach nowych inwestycji, obejmujących okres do 2025 roku włącznie, Hyundai zamierza wprowadzić na rynek aż 44 nowe, "przyjazne środowisku" modele. Wśród nich mógłby znaleźć się przygotowany od zera pojazd sportowy, jakiego marka w swoim dorobku jeszcze nie miała.

Skomentuj na forumUdostępnij