Aktualności
02.06.2016

Hyundai RM16 Seria eksperymentów

Hyundai po udanym występie w 24-godzinnym wyścigu na Nürburgringu kontynuuje eksperymenty związane z planem wprowadzenia na rynek pierwszych modeli submarki N. Jej zadaniem będzie budowa najbardziej sportowych modeli w koncernie. Plany te ucieleśnia koncept RM16, tegoroczna premiera wystawy Busan International Motor Show w Korei Południowej.

RM16 jest już trzecim samochodem powstałym w ramach projektu Racing Midship, który rozpoczęto w 2012 roku. Dwuosobowa maszyna z silnikiem umieszczonym centralnie jest jeżdżącym laboratorium, na którym mają skorzystać przyszłe modele marki, a w pierwszej kolejności auta firmowane przez literę N (której obecność wyjaśnia hasło przewodnie: "Urodzony w Namyang, udoskonalony na Nürburgringu"). W porównaniu do RM14 i RM15 zmieniły się przede wszystkim wygląd i aerodynamika samochodu, a na jego pokładzie skryło się kilka nowych wynalazków.

Hyundai RM16

Śmiały koncept Koreańczyków zbudowany jest na ramie przestrzennej z aluminium, a jego nadwozie z regulowanym skrzydłem z tyłu zostało wykonane z włókien węglowych. Sercem auta jest dwulitrowa, doładowana jednostka z rodziny Theta T-GDI o czterech cylindrach, mocy 300 koni mechanicznych i momencie obrotowym ponad 380 niutonometrów, która współpracuje z ręczną skrzynią o sześciu biegach. Na tylnej osi rozkłada się pięćdziesiąt siedem procent masy samochodu, a jego środek ciężkości znajduje się na wysokości niespełna 500 milimetrów od podłoża.

Hyundai RM16

Nowinki technologiczne, które trafiły do RM16 objęły napędzaną elektrycznie sprężarkę, która podnosi moc i elastyczność silnika, elektronicznie sterowany mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu (E-LSD), system automatycznej regulacji tylnego skrzydła oraz adaptacyjny wydech. Samochód można zobaczyć na własne oczy na wystawie Busan International Motor Show, która będzie otwarta do dwunastego czerwca. Hyundai pokazuje tu również koncept N 2025 Vision Gran Turismo, który w listopadzie trafi na wyłączność do gry Gran Turismo Sport na konsole PlayStation 4.

Skomentuj na forumUdostępnij