Aktualności
27.02.2020

Vega EVX Zespół umiejętności

Do wyrastających jak przysłowiowe grzyby po deszczu, elektrycznych start-up'ów rodem z Doliny Krzemowej lub innych, podatnych na tego typu technologie miejsc zostaliśmy już przyzwyczajeni. Czas na odwiedzenie całkowicie niespodziewanych zakątków świata: oto coupe EVX od Vega Innovations prosto ze... Sri Lanki.

Pod modelem o oznaczeniu EVX podpisuje się grupa pasjonatów i specjalistów z kilkunastoletnim doświadczeniem, która działa prężnie na terenie Sri Lanki, republiki położonej na wyspie Cejlon na Oceanie Indyjskim, na południowy wschód od wybrzeży Indii. Pierwszy, elektryczny samochód od Vega Innovations ma zostać pokazany publicznie podczas tegorocznego salonu samochodowego w Genewie, który ma być otwarty w dniach od piątego do piętnastego marca. Jego twórcy celują wysoko: to dwuosobowe super coupe z obietnicą piorunujących osiągów. Prace nad samochodem trwają od blisko pięciu lat.

Vega EVX

Vega EVX z kierownicą po prawej stronie bazuje na autorskim podwoziu i pomysłach, które przekładają się m.in. na budowaną ręcznie karoserię z włókien węglowych. Vega Innovations podkreśla, że paczkę litowo-jonowych baterii oraz elektronikę samochodu, w tym chłodzone cieczą moduły kontrolujące pracę silników zaprojektowano i wyprodukowano własnoręcznie. Na układ napędowy coupe składają się dwa silniki elektryczne, którym moc przenoszona jest na obie osi oraz chłodzone cieczą baterie o pojemności co najmniej 55 kilowatogodzin, które znajdą się w bazowej wersji modelu.

Vega EVX

Cały układ napędowy ma generować do 815 koni mechanicznych oraz 760 niutonometrów. Przy masie auta dochodzącej do 2,1 tony ma to pozwalać na rozpędzenie się do stu kilometrów na godzinę w 3,1 sekundy. Zasięg coupe oszacowano na około 300 kilometrów. W planach jest m.in. instalacja baterii o pojemności 130 kilowatogodzin, która miałaby zwiększyć zasięg nawet do 750 kilometrów. Na chwilę obecną EVX jest jedynie prototypem i pokazem możliwości jego twórców, którzy w dłuższej perspektywie planują sprzedawać swoje technologie firmom zewnętrznym. Nie wiadomo czy i kiedy podobną maszynę będzie można wprowadzić do swojego garażu.

Aktualizacja 28.02.2020 / Na trzy dni przed pierwszymi dniami prasowymi odwołano tegoroczny salon samochodowy w Genewie, który miał być otwarty dla zwiedzających w dniach od 5 do 15 marca. Wystawa nie odbędzie się z powodu epidemii koronowirusa SARS-CoV-2, który zaczął się rozprzestrzeniać kilka miesięcy temu z Chin na całą kulę ziemską. W tym tygodniu zanotowano pierwsze przypadki zachorowań na terenie Szwajcarii, w związku z czym wydano rządowe rozporządzenie o czasowym zakazie organizacji imprez masowych, ściągających ponad tysiąc uczestników.

Skomentuj na forumUdostępnij