Aktualności
01.08.2020

AC Cobra 378 Superblower Ponowna aktywacja

Angielskie AC Cars wznowiło niedawno produkcję słynnej Cobry pierwszej serii w limitowanych wersjach z napędem spalinowym lub elektrycznym, przekraczających moc 300 koni mechanicznych. Auta adresowane do klientów w Wielkiej Brytanii to tylko początek nowych serii od AC. Kolejna w kolejce jest Cobra Superblower z mocarnym V8 pod maską.

Słynna Cobra, roadster z lekkim, brytyjskim nadwoziem i wielkim, amerykańskim sercem, narodził się na początku lat sześćdziesiątych, kiedy to Carroll Shelby z USA postanowił połączyć brytyjskie auto ze stajni AC Cars z amerykańskim V8 prosto od Forda. Dziś repliki Cobry budują dziesiątki małych zakładów na całym świecie, a oryginalne serie kontynuacyjne można nabyć zarówno u AC Cars jak i Shelby American. W lipcu AC ogłosiło nową Cobrę Series 1 Charter z turbodoładowanym R4 od Forda o mocy 350 koni mechanicznych oraz elektryczną, 313-konną Cobrę Series 1 Electric z układem napędowym od Falcon Electric. Już wkrótce na scenę wkroczy coś zupełnie innego: Cobra Superblower.

AC Cobra 378 Superblower

Najnowszy projekt AC Cars to ukłon w stronę modelu Cobra 378 Superblower MkIV, który pojawił się oryginalnie w ofercie marki w 1998 roku. Znakiem rozpoznawczym maszyny była widlasta ósemka o niepowtarzalnym dźwięku. Nie inaczej będzie w przypadku nowego modelu: pod maskę wciśnięty będzie silnik V8 o pojemności 6,2 litra (378 cali sześciennych) ze sprężarką, a cały samochód będzie budowany w starym stylu na drabinowej, rurowej ramie. Cobrę w XXI wiek przeniesie między innymi: niezależne zawieszenie wszystkich czterech kół, układ hamulcowy z rozwiązaniami prosto z samochodów wyścigowych czy szerokie ogumienie na 16-calowych felgach.

AC Cobra 378 Superblower

Widlasta ósemka będzie współpracować z ręczną skrzynią Tremec o sześciu biegach oraz mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu. Na tylnej osi będzie lądować jakieś 588 koni mechanicznych. Samochód będzie dostępny wyłączenie dla klientów na terenie Wielkiej Brytanii i będzie można go zamówić wyłącznie poprzez Boss Motor Company. W tej chwili trwa budowa pierwszego egzemplarza w specyfikacji produkcyjnej. Wznowioną Cobrę 378 Superblower wyceniono na skromne 129,5 tysiąca funtów. Aktualnie to równowartość około 635 tysięcy złotych.

Skomentuj na forumUdostępnij