Aktualności
10.06.2021

Pambuffetti PJ-01 Sfera rywalizacji

Włoska ziemia wydała na świat kolejną, sportową maszynę z najwyższej półki. Oto coupe PJ-01 marki Pambuffetti, która do tej pory kojarzona była z zupełnie inną działalnością. Samochód zadebiutował na wystawie Milan Monza Motor Show, którą otworzono dzisiaj w Mediolanie i która będzie kontynuowana przez weekend na torze wyścigowym Monza.

Za nowym przedsięwzięciem stoi 45-letni Juri Pambuffetti, którego ojciec, Giuseppe, założył w 1985 roku zakład specjalizujący się między innymi w indywidualizacji i produkcji autobusów. Juri ma zupełnie inne zainteresowania, sięgające torów wyścigowych i mistrzostw świata Formuły 1: jego pierwsza produkcja to supersportowe coupe o oznaczeniu PJ-01, która czerpie pełnymi garściami z dokonań największych marek z Włoch, zarówno jeśli chodzi o wygląd jaki i technologie. Prace nad samochodem, po bliżej nieokreślonym okresie planowania, rozpoczęto jeszcze w 2017 roku. Dziś po raz pierwszy pokazano gotowy samochód, który wcześnie można było podglądać tylko w maskowaniu na jazdach testowych.

Pambuffetti PJ-01

PJ-01 napędzany jest wolnossącym silnikiem V10 o pojemności 5,2 litra, co dość jednoznacznie wskazuje na to, że model oparto na jednym z modeli Lamborghini. Motor ma generować przeszło 800 koni mechanicznych przy 8,5 tysiącach obrotów na minutę i maksymalnie 800 niutonometrów. Stosunek mocy do masy: około 1,5 kilograma na koń mechaniczny. Jednostka napędowa połączona jest z sekwencyjną, sterowaną za pomocą łopatek przy kierownicy i zintegrowaną z mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu skrzynią biegów wywodzącą się z samochodów wyścigowych. Osiągi: setka w niecałe trzy sekundy i prędkość maksymalna przekraczająca 320 kilometrów na godzinę. Środowiskiem naturalnym auta ma być tor wyścigowy, o czymś świadczy nie tylko skrzynia biegów, ale również zdejmowana kierownica, kubełkowe fotele oraz wielopunktowe pasy.

Pambuffetti PJ-01

W zbudowaniu auta uczestniczyło m.in. włoskie Carbon Dream, które odpowiada przede wszystkim za wyprodukowanie karoserii wykonanej z włókien węglowych z unoszonymi do góry drzwiami. Pambuffetti Automobili planuje zbudować maksymalnie 25 egzemplarzy modelu PJ-01. Każdy z nich ma być indywidualnie przygotowany i wykończony według życzeń każdego właściciela, łącznie z ustawieniami zawieszenia, elektroniki czy przełożeniami skrzyni biegów. Już jutro, w sobotę, maszynę będzie można zobaczyć w ruchu na torze Monza. Coupe zadebiutowało podczas Milan Monza Motor Show w doborowym towarzystwie: na miejscu pojawił się m.in. Horacio Pagani w modelu Huayra Roadster, a także Giorgetto Giugiaro z kilkoma swoimi konceptami. Na własne oczy można było zobaczyć takie samochody, jak zupełnie nowy Bugatti Chiron Super Sport, Bugatti Bolide, Karma GS-6, Touring Aero 3, Alfa Romeo Giulia GTAm, Dallara Stradale i Maserati MC20.

Skomentuj na forumUdostępnij