Aktualności
13.07.2021

Polestar 2 Experimental Odkrywanie możliwości

Polestar, które kiedyś było kojarzone z najmocniejszymi odmianami samochodów Volvo, a dzisiaj jest samodzielną marką dedykowaną autom hybrydowym i elektrycznym, najwyraźniej nie porzuca dawnych zainteresowań. To, czego można spodziewać się po firmie w przyszłości ucieleśnia eksperymentalny model 2, który zyskał na mocy i zwinności.

Szwedzkie Polestar razem z działającym od 1927 roku Volvo należy od kilku lat do chińskiego Geely, który popchnął obie marki w nowych kierunkach. Polestar jako osobna marka funkcjonuje oficjalnie od 2017 roku, a wcześniej, od 1996 roku, pod nazwą tą ukrywał się zespół wyścigowy, a z czasem fabryczny tuner Volvo. Nowa era firmy rozpoczęła się od hybrydowego coupe 1, a jej pierwszym, seryjnym modelem o napędzie wyłącznie elektrycznym został dwa lata temu crossover w nadwoziu fastback o oznaczeniu 2. W standardowym wydaniu pojazd ten dysponuje dwoma silnikami o łącznej mocy 300 kilowatów - 408 koni mechanicznych. Wydaje się, że dla większości klientów to wystarczająco, ale nie oznacza to, że Polestar na tym poprzestanie.

Polestar 2 Experimental

Podczas tegorocznego Festiwalu Prędkości w Goodwood marka Polestar pokazała eksperymentalną "Dwójkę", która przepycha się po cichu w kierunku aut o sportowym charakterze. Prototyp wyróżnia się przede wszystkim mocą podniesioną do 350 kilowatów - 476 koni mechanicznych - wzmocnionym układem hamulcowym (z przodu 6-tłoczkowe zaciski Akebono), przeprojektowanym zawieszeniem (sztywniejsze sprężyny, regulowane amortyzatory Öhlins DFV, węglowa rozpora z przodu, nowe rozpora z tyłu), nowymi felgami o średnicy 21 cali, ogumieniem Pirelli PZero Rosso oraz nowymi panelami karoserii (poszerzone nadkola, nowe zderzaki). W porównaniu do modelu standardowego o 30 milimetrów zmniejszono prześwit i o 10 milimetrów zwiększono rozstaw kół na obu osiach.

Polestar 2 Experimental

Eksperymentalny Polestar 2 powstał na bazie doświadczeń wyniesionych z prototypu o kryptonimie Beast, który marka testuje od kilku miesięcy i został przygotowany specjalnie w związku z wizytą w Goodwood. Auto zrobiło przed publicznością kilka pokazowych przejazdów i dyskretnie wypatrywało czy ktoś nie będzie zadawał pytań o dostępność takiego właśnie modelu w najbliższej przyszłości. Czy jeszcze mocniejszy i jeszcze szybszy Polestar 2 pojawi się na rynku? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że oferta marki będzie poszerzać się o kolejne propozycje: już w przyszłym roku do sprzedaży ma wejść duży SUV o oznaczeniu 3. Model ten i kolejne mają czerpać inspiracje z konceptu Precept, który pokazano na początku ubiegłego roku.

Skomentuj na forumUdostępnij