Aktualności

Jaguar E-Type Produkcja... zakończona?

Jaugar E-Type, jedna z największych legend i ikon światowej motoryzacji, pojawił się na rynku w 1961 roku. Jego produkcja zakończyła się na trzeciej serii w połowie lat siedemdziesiątych. Jeśli tylko nikt nie pomylił się w obliczeniach powstało łącznie 72529 egzemplarzach. Po prawie 35 latach... powstał kolejny!

Brytyjski klasyk zajmujący na każdej liście najpiękniejszych samochodów wszech czasów czołowe miejsca został wskrzeszony dzięki wysiłkom Ray'a Parrotta, członka Jaguar Enthusiasts Club.

Jaguar E-Type

Inżynier-samouk rozpoczął pracę nad E-Type'm dwa lata temu, gdy skontaktował się z nim jeden z dyrektorów autoryzowanych dostawców części do Jaguarów, z których sam korzystał. Parrott wszedł wówczas w posiadanie oryginalnych, nie używanych części z 1974 roku (ostatniego roku produkcji), które pozwoliłyby na zbudowanie prawie całego samochodu (silnik, skrzynia biegów, całe wnętrze, nadwozie typu roadster)! Brakujące elementy (między innymi przednia szyba) nie stanowiły problemu - tutaj także pomógł dostawca.

Jaguar E-Type

Składanie wszystkiego w całość (po drobnych naprawach niektórych elementów) pochłonęło Brytyjczykowi osiem miesięcy. Parrott złożył wszystko sam, a efekt końcowy był z pewnością wart każdego włożonego weń wysiłku. Tak oto powstał ostatni Jaguar E-Type Roadster Series III. Choć... zapewne to samo myśleli w latach siedemdziesiątych...

Skomentuj na forumUdostępnij