Aktualności
14.12.2021

Lexus Electrified Sport Mocna strona

Toyota Motor Corporation, japoński gigant produkujący samochody własnej marki od ponad osiemdziesięciu lat, zapowiada wielkie zmiany i kilka garści nowości zmierzających w stronę elektryczności i zerowej emisji dwutlenku węgla. Nadchodzące zmiany zwiastuje kilkanaście nowych konceptów, a wśród nich luksusowe, sportowe coupe od Lexusa.

Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation, zapowiedział w tym tygodniu, że firma wprowadzi do 2030 roku aż trzydzieści nowych modeli zasilanych bateriami. Do roku 2035 marka Lexus ma przeobrazić się w Europie, Ameryce Północnej oraz Chinach w producenta jedynie elektrycznych samochodów, a od roku 2035 elektryczne mają być wszystkie nowe samochody Toyota Motor Europe sprzedawane w Europie Zachodniej. Pierwszą, elektryczną Toyotą w Europie będzie model bZ4X, który w wersji seryjnej pokazano w październiku. W jego ślady mają pójść wkrótce kolejne auta z rodziny Beyond Zero: między innymi mały crossover oraz sedan.

Lexus Electrified Sport

Elektryfikację oferty Lexusa już w przyszłym roku ma rozpocząć crossover noszący oznaczenie RZ. Przy okazji ogłoszenia planów Toyoty zapowiedziano również kilka innych modeli Lexusa, które zwiastują obiecujące koncepty. Mamy wśród nich SUV'y różnego formatu, 4-drzwiowe coupe o sportowym charakterze oraz super sportowe coupe, w którym można upatrywać następcy słynnego LFA. Jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o dokładnej specyfikacji przyszłego modelu, ale Lexus już teraz zapowiada przyspieszenie od zera do stu kilometrów na godzinę w czasie poniżej dwóch i pół sekundy i zasięg przekraczający siedemset kilometrów.

Lexus Electrified Sport

Nowy, sportowy Lexus mógłby korzystać z wydajnych baterii ze stałym elektrolitem (solid-state), które mają w najbliższej przyszłości wyprzeć stosowane obecnie baterie litowo-jonowe. Toyota planuje do roku 2030 sprzedać 3,5 miliona samochodów o napędzie elektrycznym. Jeden milion elektryków do tego samego roku ma być samochodami firmowanymi przez Lexusa. Pierwszą, elektryczną Toyotą, która weszła do sprzedaży był model Rav4 EV, który wylansowano w roku 1996. Rok później pojawiła się Toyota Prius, pierwszy, masowo produkowany samochód osobowy o napędzie hybrydowym. W ciągu ostatnich dwudziestu sześciu lat koncert wyprodukował ponad dziewiętnaście milionów baterii do aut elektrycznych i hybrydowych.

Skomentuj na forumUdostępnij