Aktualności
18.03.2022

Alpine A4810 Szczyt kategorii

Włoskie Istituto Europeo di Design odsłoniło kolejny projekt swoich studentów, który w zwykłych okolicznościach stanąłby na salonie samochodowym w Genewie, zorganizowanym ostatnio trzy lata temu. Tym razem IED połączyło siły z francuskim Alpine, pod którego szyldem powstała wizja sportowej berlinetty przyszłości o oznaczeniu A4810.

Pod projektem A4810 podpisuje się w dwudziestu ośmiu studentów wzornictwa przemysłowego z całego świata, którzy zaprojektowali samochód w ramach swojej pracy dyplomowej. Alpine na temat pracy wybrało wizję super sportowego pojazdu na rok 2035, a cały projekt wystartował jesienią ubiegłego roku. W końcowym etapie przedsięwzięcia zaproponowano dwie różne wizje, z których zwyciężyła ta, którą możemy oglądać dzisiaj jako model w pełnej skali. Nazwa nieruchomej maszyny to ukłon w stronę najwyższego szczytu górskiego w Alpach, wznoszącego się na prawie 4810 metrów nad poziom morza Mont Blanc.

Zdjęcie Alpine A4810

Alpine A4810 zostało wymyślone jako super sportowe coupe, które mogłoby wyjechać na drogi dopiero za kilkanaście lat. Dwuosobowy pojazd o długości ponad pięciu metrów miałby korzystać z technologii i rozwiązać, które obecnie nie są jeszcze gotowe na wykorzystanie w podobnej postaci. Najważniejsze to elektryczny układ napędowy o bliżej nieokreślonych parametrach, który ma czerpać energię z wodorowych ogniw paliwowych, wielofunkcyjna kierownica z cyfrowym wyświetlaczem w ramach pokładowego systemu multimedialnego oraz duże, przezroczyste panele w tylnej części nadwozia, obejmujące oświetlenie i będące jednocześnie elementami odpowiadającymi za aerodynamikę.

Zdjęcie Alpine A4810

Oprócz francuskiego Alpine w projekcie Istituto Europeo di Design w roli głównych sponsorów technicznych uczestniczyły również firmy Pirelli i Oz Racing, a budowę modelu powierzono zakładom Carrozzeria Freeland.car, FDC Lavorazioni oraz Raitec Automotive Systems. Jakie są szanse, że Alpine wyprodukuje rzeczywiście coś podobnego? Na chwilę obecną dość niewielkie. Najbliższe plany marki obejmują zakończenie produkcji spalinowego coupe A110 i wylansowanie w okolicach 2026 roku elektrycznego następcy, produkcję elektrycznego crossovera o sportowym zacięciu pod nazwą GT X-Over, który ma zadebiutować w 2025 roku, a także wprowadzenie na rynek małego kompaktu, o którym na razie wiadomo najmniej. Wszystkie trzy modele powstają we współpracy z Lotusem.

Skomentuj na forumUdostępnij