Aktualności
22.12.2022

Bertone GB110 Uczczenie tradycji

Po przeszło ośmiu latach od bankructwa do żywych wraca Bertone, słynne, włoskie studio nadwoziowe. Zupełnie nowy rozdział w historii zasłużonej marki otwiera model super sportowego coupe o oznaczeniu GB110, który świętuje 110-lecie jej działalności i który ma rozwijać przeszło 1100 koni mechanicznych.

Carrozzeria Bertone powstała w 1912 roku z inicjatywy Giovanni'ego Bertone, który zaczynał od budowy powozów. Działalność firmy w latach dwudziestych rozwinięto na sektor samochodowy, a w latach trzydziestych do jej rozkwitu przyczynił się syn założyciela, Giuseppe "Nuccio", który zmarł w 1997 roku. Przez ostatnie kilkanaście lat firmę prowadziła Lilli Bertone, wdowa po Nuccio. Bertone zbankrutowało w 2016 roku. Dwa lata później zostało częściowo wykupione przez AKKA Technologies, a w 2020 roku trafiło w ręce obecnych właścicieli, którymi są Mauro oraz Jean-Franck Ricci z wielkimi planami na przyszłość. Pierwsze dzieło Bertone nowej ery, coupe GB110, inspirowane było m.in. słynnym konceptem Stratos Zero z 1970 roku.

Zdjęcie Bertone GB110

GB110, które na razie można oglądać tylko na komputerowych wizualizacjach, ma bazować na sprawdzonej platformie od bliżej nieokreślonej marki rodem z Niemiec, ale Bertone nie chwali się konkretami. Rozstaw osi 2,63 metra, napęd przenoszony na wszystkie cztery koła, 7-stopniowa skrzynia biegów i umieszczony centralnie silnik wskazują jednoznacznie na Audi R8, w którym na co dzień pracuje wolnossące V10 o mocy dochodzącej do 620 KM. O tak skromnych osiągach można zapomnieć. Bertone zapowiada, że coupe będzie dysponowało mocą aż 1115 koni mechanicznych i maksymalnym momentem obrotowym 1100 niutonometrów, a silnik będzie kręcił się do 8,4 tysiąca obrotów na minutę! Dzięki współpracy z firmą Select Fuel jednostka napędowa ma pracować na syntetycznym paliwie, które będzie otrzymywane z... odpadków z tworzyw sztucznych.

Zdjęcie Bertone GB110

Prognozowane osiągi: przyspieszenie od zera do stu kilometrów na godzinę w 2,8 sekundy, od zera do 200 km/h w 6,8 sekundy, od zera do 300 km/h w 14 sekund i prędkość maksymalna ponad 300 kilometrów na godzinę. GB110 w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy ma trafić do produkcji limitowanej do tylko trzydziestu trzech egzemplarzy. Pierwsze samochody miałyby zostać oddane w ręce właścicieli na wiosnę 2024 roku. Bertone w nowej odsłonie chce zostać producentem krótkich serii kolekcjonerskich - kolejne egzotyki o sportowym charakterze są już w planach.

Skomentuj na forumUdostępnij