Aktualności
06.01.2023

Peugeot Inception Uroki jutra

Peugeot, przynajmniej jeśli o europejską ofertę modeli osobowych chodzi, zmierza do porzucenia silników spalinowych i przeobrażenia swojej całej floty w samochody o napędzie wyłącznie elektrycznym. Zwiastunem tego, czego będzie można spodziewać się w kolejnej dekadzie jest efektowny koncept o nazwie Inception.

Inception zmierza w kierunku przyszłości, od której dzieli nas co najmniej dekada i proponuje rozwiązania, które mogą nigdy nie trafić do samochodów produkowanych seryjnie. Projekt nadwozia z drzwiami otwieranymi w przeciwnych kierunkach bez słupka B przywodzi na myśl takie maszyny, jak wyścigowy prototyp 9X8 klasy Le Mans Hypercar oraz klasyka pokroju sedana 504. Kabina konceptu to zupełnie inna historia: materiały naturalnego pochodzenia, nietypowe, dopasowujące się do ciała fotele z ogromnymi zagłówkami, prostokątna kierownica Hypersquare ze zintegrowanym wyświetlaczem, która nie ma mechanicznego połączenia z przednimi kołami i szczątkowa, cyfrowa deska rozdzielcza w formie walca, która razem z kierownicą w trybie jazdy autonomicznej znika z pola widzenia.

Zdjęcie Peugeot Inception

Na pokład konceptu o długości około pięciu metrów trafiło między innymi nagłośnienie marki Focal, zoptymalizowane aerodynamicznie felgi Aerorim, szklany dach Skyspace oraz liczne detale wyprodukowane w druku 3D. Elektryczny układ napędowy konceptu Inception pracuje w systemie pod napięciem 800 V i wykorzystuje baterie o pojemności stu kilowatogodzin. Maszynę wprawiają w ruch dwa silniki elektryczne, po jednym na każdej osi. Łączna moc układu napędowego dochodzi do okolic 500 kW (około 680 koni mechanicznych). Osiągi: od zera do setki w niecałe trzy sekundy i prognozowany zasięg nawet do 800 kilometrów. Szybkie ładowanie baterii ma pozwalać na uzupełnienie energii w ciągu minuty na pokonanie około 30 kilometrów lub 150 kilometrów przy ładowaniu trwającym jakieś pięć minut.

Zdjęcie Peugeot Inception

Pierwsze, seryjne modele Peugeota czerpiące stylistyczne inspiracje z konceptu Inception mają być gotowe w 2025 roku. Do końca roku 2023 wszystkie modele francuskiej marki mają zostać zelektryfikowane (wliczając pięć nowych samochodów z napędem elektrycznym). W tym roku mamy zobaczyć między innymi nowe 308 i 308 SW o napędzie elektrycznym, elektryczne E-208 ze zwiększoną mocą i poprawionym zasięgiem, a także nowe hybrydy w gamie 3008 oraz 5008 z układami ładowania baterii w trakcie jazdy. Najwcześniej od roku 2030 wszystkie osobowe samochody Peugeota oferowane w Europie mają występować wyłącznie z napędem elektrycznym bez alternatyw w postaci hybryd lub napędów tylko spalinowych.

Skomentuj na forumUdostępnij