Aktualności
28.01.2023

Chevrolet Corvette Z06 GT3.R Pierwsza warta

Chevrolet na kilkanaście godzin przed startem tegorocznego, 24-godzinnego wyścigu na torze Daytona, odsłonił zupełnie nowe, wyścigowe Corvette klasy FIA GT3. Choć trudno w to uwierzyć - to pierwszy samochód amerykańskiej marki homologowany globalnie w tej popularnej kategorii. Pierwszy start: dopiero za rok.

Zupełnie nowe Corvette Z06 GT3.R to pierwszy Chevrolet z pełną homologacją FIA GT3, który adresowany jest do prywatnych zespołów na całym świecie. Nie oznacza to jednak, że do tej pory w grupie GT3 samochodów Corvette nie było. W ostatnich latach pod Corvette tego typu podpisywały się zakłady Callaway Cars, a od kilkunastu miesięcy w północnoamerykańskim pucharze Sportscar Championship wśród innych GT3 startuje zmodyfikowane Corvette C8.R, które oryginalnie powstało z myślą o klasie GTE. Nowe Z06 GT3.R nie zadowala się półśrodkami. Maszyna opracowana w oddziale Competition Motorsports Engineering w strukturach General Motors oraz zakładach Pratt Miller Engineering już teraz szykuje się na podbój mistrzostw świata i niezliczonych pucharów o lokalnym zasięgu.

Zdjęcie Chevrolet Corvette Z06 GT3.R

Corvette Z06 GT3.R bazuje na aluminiowej platformie z umieszczoną centralnie jednostką napędową, którą przykryto karoserią z nowym pakietem aerodynamicznym. Maszynę napędza widlasta, wolnossąca ósemka serii LT6, której testy rozpoczęto jeszcze w 2019 roku, między innymi na pokładzie C8.R. Silnik o pojemności 5,5 litra charakteryzuje się płaskim wałem napędowym i dzieleniem około 70% części z silnikiem z drogowego Corvette Z06, które rozwija aż 680 koni mechanicznych. Maksymalna moc: gdzieś w zakresie 500-600 koni mechanicznych, zależnie od przepisów danej serii wykorzystującej samochody klasy GT3. Masa własna: około 1250 kilogramów, z korektą zależnie od przepisów danej serii wyścigowej.

Zdjęcie Chevrolet Corvette Z06 GT3.R

Nowy ścigacz Chevroleta wyjechał na pierwsze testy we wrześniu ubiegłego roku. Przed Corvette Z06 GT3.R jest jeszcze kilkanaście miesięcy intensywnych testów i przygotowań do debiutu w sezonie 2024. Pierwszym wyścigiem nowej maszyny ma być przyszłoroczne 24h Daytona. Od przyszłego roku samochód będzie mógł startować także w długodystansowych mistrzostwach świata, World Endurance Championship, w których klasa GT3 zastąpi dotychczasową GTE. Corvette można spodziewać się również w pucharach GT World Challenge pod skrzydłami SRO. Rywale? W grupie GT3 startuje w sumie kilkanaście różnych marek: Aston Martin, Audi, Bentley, BMW, Ferrari, Honda, Lamborghini, McLaren, Mercedes-AMG, Nissan, Lexus oraz Porsche.

Skomentuj na forumUdostępnij