Aktualności
19.05.2023

Hyundai Pony Coupe Ponowne stworzenie

Po serii efektownych konceptów i modeli seryjnych, które wydają się pochodzić z innych czasów i innej rzeczywistości, Hyundai wraca do korzeni swoich fantazji. Podczas pierwszego spotkania Hyundai Reunion we Włoszech zaprezentowano zbudowany od zera koncept Pony Coupe, który oryginalnie powstał... prawie pięćdziesiąt lat temu.

Oryginalny koncept Pony Coupe został pokazany w 1974 roku na salonie samochodowym w Turynie, a za jego kształty odpowiadał Giorgetto Giugiaro z Italdesign. Efektowny, narysowany liniami prostymi koncept miał popchnąć nową markę - Hyundai Motor Company powstało w 1967 roku - do przodu, ale w atmosferze końcówki lat siedemdziesiątych sportowy model nie miał szans na wejście do produkcji seryjnej. W połowie lat siedemdziesiątych na rynkach całego świata pojawił się zwykły, kompaktowy Pony w kilku wersjach nadwoziowych, który zasilany był silnikami od Mitsubishi i pod którym również podpisywał się Giugiaro. Dziś Hyundai i Giugiaro wracają do swoich korzeni: podczas pierwszej edycji imprezy pod tytułem Hyundai Reunion zaprezentowano odbudowany od podstaw koncept Pony Coupe!

Zdjęcie Hyundai Pony Coupe

Zaprojektowane prawie pięćdziesiąt lat temu coupe ma 408 centymetrów długości, szklany dach, zawieszoną na jednym ramieniu kierownicę oraz zestaw zaaranżowanych w pionie wskaźników i przełączników. Do jego napędu służy 4-cylindrowy, benzynowy silnik o pojemności prawie 1,25 litra, który przy sześciu tysiącach obrotów na minutę rozwija około 82 koni mechanicznych. Napęd przenoszony jest na tylne koła. Już w ten weekend Pony Coupe zostanie pokazany także podczas konkursu elegancji Villa d'Este. Na miejscu zobaczymy również zeszłoroczny koncept N Vision 74 o napędzie elektrycznym, który był inspirowany Pony Coupe (w ostatnich dniach nasilały się doniesienia o wejściu N Vision 74 do produkcji seryjnej, ale Hyundai oznajmił, że żadnych planów na produkcję seryjną czegoś podobnego nie ma).

Zdjęcie Hyundai Pony Coupe

Model Pony pozostawał trzonem oferty koreańskiej marki przez blisko trzydzieści lat. Tylnonapędowe auto produkowano do 1990 roku, a do roku 2000 produkowany był przednionapędowy Excel, który na niektórych rynkach występował również pod nazwą Pony. W ostatnich latach klasyczny Pony i koncept Pony Coupe nabrały jeszcze większego znaczenia. To właśnie nimi inspirowany był koncept 45 sprzed czterech lat, seryjny Ioniq 5, który zadebiutował dwa lata temu oraz inne projekty. Giorgetto Giugiaro, który od 2015 razem z synem Fabrizio prowadzi studio GFG Style i który będzie świętował w sierpniu swoje 85 urodziny, przyznaje, że ponowna praca nad Pony Coupe pozwoliła myśleć o zaangażowaniu się w zupełnie nowe modele Hyundai'a w najbliższej przyszłości. Czy tak rzeczywiście będzie - czas pokaże.

Skomentuj na forumUdostępnij