Aktualności

Polestar Synergy Spójna rzeczywistość

Marka Polestar od początku istnienia stawia na samochody o luksusowym charakterze, które mają być niszą samą w sobie. Nie inaczej ma być z jej dwoma nowymi modelami o napędzie elektrycznym, które zobaczymy jeszcze w tej dekadzie: 5 oraz 6. A gdyby pójść jeszcze dalej? Oto koncept super sportowego coupe Synergy.

Polestar jako samodzielna marka działa dopiero od 2017 roku, ale historia firmy jest nieco dłuższa. Jej korzenie sięgają 1996 roku i szwedzkiego zespołu wyścigowego, który z czasem zajął się również tuningiem samochodów produkcji Volvo. W roku 2015 całe Polestar zostało przejęte przez Volvo (które pięć lat wcześniej zostało przejęte przez chińskie Geely), zreorganizowane i przekształcone w samodzielną markę. Jej pierwszym modelem było limitowane coupe Polestar 1 o napędzie hybrydowym. Później pojawiły się auta elektryczne: kompaktowy model 2, średniej wielkości crossover 3 oraz kompaktowy crossover 4, który trafi do produkcji w przyszłym roku. W roku 2025 na rynek ma trafić luksusowa limuzyna o oznaczeniu 5, a jakiś rok później mamy zobaczyć roadstera o oznaczeniu 6. Wszystkie samochody marki Polestar będą elektryczne.

Zdjęcie Polestar Synergy

Nie wykluczone, że ambicje zaprowadzą markę Polestar jeszcze dalej. Jej przyszłość według wyników zeszłorocznego konkursu stylistycznego może wyglądać bardzo interesująco. Zwycięzcę konkursu przestawiono na tegorocznej wystawie IAA Mobility w Monachium w Niemczech jako nieruchomy model w pełnej skali, jeden do jednego (ogłoszono również specjalne wyróżnienie dla Kamila Kozika z Polski, który wymyślił gokarta połączonego z lokalną siecią energetyczną). Do konkursu napłynęło w sumie ponad sześćset zgłoszeń z całego świata, a efekt końcowy jest połączeniem trzech pomysłów uznanych za najlepsze (dwóch projektów karoserii z Francji oraz jednego projektu wnętrza z Chin). Jest nim wizja super sportowego coupe o nazwie Synergy, którego przygotowanie zajęło w sumie jakieś sześć miesięcy.

Zdjęcie Polestar Synergy

Polestar Synergy, inspirowany naturą, został wymyślony jako jednoosobowa, super sportowa maszyna o długości około 456 centymetrów i wysokości tylko około 107 centymetrów. O wymyślenie parametrów jego elektrycznego układu napędowego nikt się nie pokusił. Model po premierze w Monachium będzie można zobaczyć na terenie USA: najpierw w październiku w Kalifornii podczas jednej z imprez firmy Mattel, a później w wybranych, amerykańskich salonach sprzedaży marki. Połączenie sił z Mattelem oczywiście nie jest przypadkowe: modeliki samochodów marki Polestar będą wkrótce dostępne w ramach serii Hot Wheels oraz Matchbox, zaczynając od konceptu Synergy.

Skomentuj na forumUdostępnij