Aktualności
26.09.2023

Nissan Concept 20-23 Sympatyczna atmosfera

Nissan stawia kolejne kamienie milowe na drodze do realizacji planu Ambition 2030. Od teraz każdy nowy model marki wprowadzony na rynki europejskie będzie w stu procentach elektryczny. Nadchodzące zmiany ucieleśnia wizja sportowego malucha Concept 20-23, pod którą podpisuje się londyński oddział Nissan Design Europe.

Brytyjski oddział Nissan Design Europe świętuje w tym roku dwudziestolecie działalności. Trzydrzwiowy Concept 20-23 powstał specjalnie z okazji okrągłych urodzin placówki, a także jako ucieleśnienie nadciągających zmian. Za zaprojektowanie auta odpowiada zespół złożony z młodszych pracowników NDE, który miał inspirować się przede wszystkim udziałem marki w mistrzostwach świata elektrycznej Formuły E, jej najmniejszymi hatchbackami, jak modele Be-1, Pao, Figaro i S Cargo z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych oraz wyścigami w symulatorach online. Zadaniem zespołu było zaprojektowanie miejskiego auta o sportowym zacięciu, którym w najbliższej przyszłości można by z radością przemykać ulicami Londynu. I w razie potrzeby zahaczyć o tor wyścigowy, na którym sprawdzian przeszedłby pakiet aerodynamiczny.

Zdjęcie Nissan Concept 20-23

W ramach światowej premiery pokazowe auto zostało wyeksponowane na barce dokładnie naprzeciwko siedziby Nissan Design Europe w sercu Londynu. Concept 20-23 został zaprojektowany przede wszystkim jako model efektownego nadwozia z kamerami w miejscu lusterek bocznych, poszerzanymi nadkolami, światłami z półokręgów LED i jedną parą drzwi, która miałaby unosić się do góry. Ale na tym nie koniec, ekipa Nissan Design Europe przygotowała również wizję wnętrza. Na wizualizacjach znajdziemy w nim spłaszczoną, prostokątną kierownicę, kilka wyświetlaczy oraz gaśnicę na wzór rasowych samochodów wyścigowych. Jakimi parametrami miałby charakteryzować się elektryczny układ napędowy konceptu? Tego nie wiadomo. Concept 20-23 jest nieruchomy.

Zdjęcie Nissan Concept 20-23

Na tym nowości Nissana nie koniec. Marka zapowiedziała jednocześnie rozpoczęcie testów nowych technologii jazdy autonomicznej pod tytułem evolvAD, które będą realizowane we współpracy z brytyjskim rządem przez oddział Nissan Technical Centre Europe. Wszystkie działania stanowią część realizacji planu Ambition 2030. Zakład on, że już teraz wszystkie nowe modele Nissana przeznaczone na rynki europejskie będą wyposażone wyłącznie w elektryczne układy napędowe, a do roku 2030 z europejskiej oferty znikną wszystkie silniki spalinowe. Do roku 2028 do produkcji mają wejść nowe baterie typu solid-state, a we wszystkich nowych elektrykach ma być wyeliminowane użycie kobaltu. W ramach planu Ambition 2030 do roku 2030 na rynek ma trafić aż dwadzieścia siedem nowych, zelektryfikowanych modeli Nissana, wśród których znajdzie się dziewiętnaście modeli elektrycznych.

Skomentuj na forumUdostępnij