Aktualności
18.10.2023

Skoda Enyaq RS Przyspieszenie tempa

Klienci Skody zastanawiający się nad sięgnięciem po elektryka Enyaq w usportowionym wydaniu RS będą mieli w modelu rocznikowym 2024 jeszcze więcej do przemyślenia. Crossover otrzyma wyraźny zastrzyk dodatkowych koni mechanicznych i pochwali się jeszcze szybszym ładowaniem baterii oraz poprawionymi osiągami.

Model Enyaq iV zadebiutował ponad trzy lata temu i jako pierwszy poprowadził Skodę w kierunku czystej elektryczności - w jego przypadki wersji spalinowych nie przewidziano w ogóle. W ubiegłym roku pokazano drugą wersję nadwoziową, Coupe z opadającą linią dachu oraz usportowione warianty RS. Te ostatnie dysponowały maksymalną mocą 220 kilowatów (299 koni mechanicznych), maksymalnym momentem obrotowym 460 niutonometrów, bateriami o pojemności 82 kilowatogodzin i zdolnością ładowania ze stacji DC o mocy maksymalnie 135 kilowatów (ładowanie w zakresie 10-80 miało wtedy trwać około 36 minut). Crossover rozpędzał się do setki w jakieś 6,5 sekundy i rozwijał prędkość maksymalną ograniczoną do 180 kilometrów na godzinę. Tak było do tej pory...

Zdjęcie Skoda Enyaq RS Coupe

W zaktualizowanym wydaniu Enyaq RS z dwoma silnikami elektrycznymi i napędem wszystkich czterech kół goni za osiągami... i rekordami: to najlepiej przyspieszający, drogowy model w historii Skody. Względem pierwszej serii w sprincie od zera do setki urwano całą sekundę: w najlepszym przypadku trwa on teraz tylko 5,5 sekundy. To również najmocniejsza, drogowa Skoda w historii marki: moc układu napędowego podskoczyła do 250 kilowatów - 340 koni mechanicznych. Zmiany w obrębie silników elektrycznych, baterii i sterującego nimi oprogramowania pozwoliły również na zwiększenie zasięgu o przeszło dwadzieścia kilometrów. Zasięg, według wstępnych pomiarów według norm WLTP, zwiększono w przypadku Coupe z 521 do 547 kilometrów, a w przypadku bazowej wersji nadwoziowej z 517 do 541 kilometrów.

Zdjęcie Skoda Enyaq RS

Model Enyaq RS będzie teraz gotowy na współpracę ze stacjami ładowania mocą do 175 kilowatów. Skróci to czas ładowania baterii w zakresie 18-80% do 28 minut (o osiem minut krócej, niż poprzednio). Nowości w modelu rocznikowym 2024 obejmą również bogatsze wyposażenie standardowe i opcjonalne (w tym pakiety Advanced i Maxx), przeprojektowane wyświetlacze oraz zaktualizowany system infotainment z nowymi grafikami i animacjami (wliczając wyświetlacz przezierny). Enyaq RS pozycjonowany jest obecnie jako topowy model wśród usportowionych samochodów Skody. Zwiększoną mocą, skróconym czasem ładowania baterii, wydłużonym zasięgiem i innymi nowościami objęte zostały również pozostałe auta w rodzinie Enyaq, które dochodzić będą teraz do 286 koni mechanicznych.

Skomentuj na forumUdostępnij