Aktualności
03.02.2024

Ford Mustang Nowe pokolenia

Ford Mustang w najnowszej, siódmej już generacji, dotarł oficjalnie na rynki europejskie i rynek polski. Maszynę można już zamawiać w cenie od 303,5 tysiąca złotych brutto w kilku wersjach. Najmocniejszą jest wydanie Dark Horse, w którym względem amerykańskiego odpowiednika... ubyło przeszło 50 koni mechanicznych.

Mustang siódmej generacji zadebiutował we wrześniu 2022 roku na salonie samochodowym w Detroit i wszedł do produkcji wiosną ubiegłego roku. Rok temu pierwszy egzemplarz z silnikiem V8 sprzedano na aukcji charytatywnej za 490 tysięcy dolarów, a kilka dni temu na podobnej licytacji za 350 tysięcy dolarów został sprzedany pierwszy Mustang Dark Horse. Na ofertę dostępną na polskim rynku składają się dwie wersje dostępne łącznie w sześciu konfiguracjach: Mustang GT jako kabriolet i coupe (a właściwie fastback), coupe Dark Horse z podkręconymi osiągami i wyglądem, a do tego wybór automatycznej skrzyni biegów o dziesięciu przełożeniach lub 6-stopniowego manuala. Każdą wersję zasila jednostka V8. Obecnego na rynku amerykańskim, 4-cylindrowego silnika EcoBoost o pojemności 2,3 litra i mocy blisko 320 koni mechanicznych tym razem nie przewidziano.

Zdjęcie Ford Mustang

Pięciolitrowa, widlasta ósemka o pojemności pięciu litrów w bazowym Mustangu GT, który z automatem rozpędzi się do 100 km/h w 4,4 sekundy, będzie produkowała maksymalnie 446 koni mechanicznych oraz 540 niutonometrów. To nawet o 47 KM i 27 Nm mniej od wersji amerykańskiej, którą obowiązują inne normy dotyczące pracy jednostki napędowej. Jeszcze bardziej oberwało się wersji Dark Horse, w której V8 na naszym rynku będzie generowało maksymalnie 453 koni mechanicznych i 540 niutonometrów. To aż o 54 KM mniej w porównaniu do wersji amerykańskiej. Standardem w takim wypadku będzie ręczna skrzynia biegów Tremec 3160 z dodatkową chłodnicą oleju i systemem doboru obrotów silnika podczas redukcji przełożenia, dodatkowa chłodnica mechanizmu różnicowego tylnej osi oraz adaptacyjne zawieszenie MagneRide.

Zdjęcie Ford Mustang Dark Horse

Na liście nowych możliwości nowego Mustanga znajdziemy cyfrowy kokpit z systemem Sync 4, kilka trybów jazdy do wyboru (Normal, Sport, Slippery, Drag, Track i tryb indywidualny), elektroniczny hamulec driftowy, opcjonalny pakiet Performance dla Mustanga GT z nowymi felgami, mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu, wydajniejszymi hamulcami Brembo, a dla Dark Horse między innymi ogumienie Pirelli P Zero PZ4 oraz kubełkowe fotele Recaro. Ceny na rynku polskim: od 303,5 tysiąca złotych za wariant bazowy i co najmniej 358,5 tysiąca złotych za wariant Dark Horse. W tym roku Mustang obchodzi okrągłe 60-lecie produkcji. W tym czasie na całym świecie sprzedano ponad dziesięć milionów egzemplarzy.

Skomentuj na forumUdostępnij