Aktualności
06.02.2024

Quarkus P3 Droga na Pikes Peak

Tegoroczny wyścig górski na słynny szczyt Pikes Peak stanie się miejscem debiutu zupełnie nowej, francuskiej marki, która od kilku lat pracuje nad własnym, drogowym super samochodem. Mowa o paryskim Quarkus, które przygotowuje od podstaw niewielki pojazd o oznaczeniu P3 z hybrydowym układem napędowym.

Słynne Pikes Peak International Hill Climb w stanie Kolorado w USA organizowane jest z małymi przerwami od 1916 roku, a w czerwcu tego roku odbędzie już po raz sto drugi. Trasa górskiego wyścigu mierzy około 20 kilometrów, liczy 156 zakrętów i wznosi się z poziomu około 1,5 kilometra do około 4,3 kilometra nad poziomem morza. Francuskie Quarkus wykorzysta imprezę do prezentacji własnych możliwości i testu własnych rozwiązań technicznych, które w najbliższej przyszłości mają trafić do samochodu drogowego. Maszynę poprowadzi Bruce Jouanny, który ma na koncie kilka startów w 24-godzinnym Le Mans, a zaopiekuje się nim zespół RD Limited, za którym stoi sam Romain Dumas, który ma w dorobku cztery zwycięstwa na Pikes Peak.

Zdjęcie Quarkus P3

Prototypowy pojazd przygotowywany przez Quarkus nosi oznaczenie P3. Auto zostało zbudowane na węglowym, rurowym podwoziu i zostało wyposażone w zelektryfikowany układ napędowy, który producent określa mianem mikro-hybrydy. Dokładna specyfikacja P3 pozostaje na razie tajemnicą, ale już teraz wiadomo, że jego sercem będzie umieszczony centralnie, spalinowy silnik o czterech cylindrach, który będzie karmiony biopaliwami. Maksymalna moc ma dochodzić do co najmniej 300 koni mechanicznych, a masa własna auta ma sięgać tylko 600 kilogramów - daje to jakieś 600 koni mechanicznych na jedną tonę! P3, zgodnie z obyczajami panującymi na Pikes Peak, zostanie ubrany w karoserię z ogromnym splitterem, wielkim skrzydłem i innymi pomocami aerodynamicznymi.

Zdjęcie Quarkus P3

Quarkus działa oficjalnie dopiero od listopada 2020 roku, a budowy auta na Pikes Peak podjęło się dopiero od kilku miesięcy temu. Najbliższe plany na P3 zakładają serię testów na francuskich torach wyścigowych, a później wizytę w Alpach. Quarkus P3 ma zostać pokazany publicznie w pierwszych dniach maja podczas wystawy Prestige Auto w Beaune we Francji. Tegoroczne Pikes Peak International Hill Climb będzie miało miejsce 23 czerwca, model P3 zostanie wystawiony tam w kategorii Unlimited. Wersja drogowa ma być gotowa w roku 2026, a jej produkcja w pierwszej serii Premiere Edition będzie limitowana do jedynie 26 egzemplarzy. Zanim do tego dojdzie, powstać ma dziesięć przedprodukcyjnych prototypów (pierwsze dwa jeżdżą już od ponad roku), wliczając samochód na Pikes Peak.

Skomentuj na forumUdostępnij