Aktualności
17.03.2009

Lightning Hybrids LH4 Przepis na sukces

Amerykańskie Lightning Hybrids przymierza się do zgarnięcia samochodowej nagrody X Prize, której głównym celem jest stworzenie niezwykle oszczędnego aut dla szerokiego grona odbiorców. W zdobyciu 10 milionów dolarów firmie ma pomóc hybrydowe coupe LH4.

Pierwszy, prototypowy egzemplarz składany jest od stycznia tego roku, a pierwszy publiczny pokaz auta zaplanowano na pierwsze dni kwietnia kiedy to odbędzie się salon samochodowy w Denver.

Lightning Hybrids LH4

Auto będzie napędzane 2-suwowym silnikiem wysokoprężnym o mocy około 90 KM spalającym biopaliwa połączonym z hydraulicznym motorem o mocy około 150 KM. Układ ten pozwoli wyeliminować między innymi skrzynię biegów.

Lightning Hybrids LH4

Coupe miałoby rozpędzać się do setki w niespełna 6 sekund i rozwijać prędkość maksymalną prawie 180 km/h. Kluczową rolę przy przyspieszeniu odgrywałby specjalnie opracowany akumulator z włókien węglowych zapewniający chwilowy zastrzyk mocy. Zgodnie z założeniami X Prize spalanie LH4 miałoby nie przekraczać 2,35 litrów na 100 km (równowartość 100 mpg).

Lightning Hybrids LH3

Obok LH4 Lightning Hybrids zbuduje również 3-kołowego LH3 (powyżej) opartego o te same rozwiązania konstrukcyjne i układ napędowy. Oba auta mają zostać ukończone w przyszłym roku, a ich cena ma się zawierać w przedziale 39-59 tysięcy dolarów.

Skomentuj na forumUdostępnij