Aktualności
25.03.2009

Mercedes-Benz F-Cell Roadster Tradycja spotyka przyszłość

Praktykanci Mercedesa zdobywający pierwsze doświadczenia w fabryce koncernu w niemieckim Sindelfingen otrzymali możliwość zbudowania pojazdu napędzanego ogniwami paliwowymi. Efektem ich wytężonych prac jest łączący przeszłość i przyszłość koncept F-Cell.

Nad ujawnionym właśnie pojazdem pracowało łącznie przeszło 150 praktykantów wszelkiego rodzaju profesji. Styliści F-Cella czerpali swoje inspiracje między innymi z pierwszego opatentowanego w 1886 roku automobilu Benza, stąd wielkie, szprychowe koła.

Mercedes-Benz F-Cell Roadster

Bardziej współczesne pomysły to stylizowany na bolidy Formuły 1 "nos" czy kubełkowe fotele wykonane z włókien węglowych. Kontrola nad pojazdem odbywa się bez udziału elementów mechanicznych (drive-by-wire), a miejsce kierownicy zajmuje joystick.

Mercedes-Benz F-Cell Roadster

Napęd z wykorzystaniem umieszczonych za fotelami kierowcy i pasażera ogniw paliwowych gwarantuje moc rzędu 1,2 kilowata (1,63 KM), która pozwala na rozpędzenie się do 25 km/h (pierwszy Benz miał 0,9 KM i rozpędzał się do 16 km/h). Zasięg pojazdu sięga 350 km.

Skomentuj na forumUdostępnij