Aktualności
10.06.2008

TVR Zmarł Trevor Wilkinson

W wieku 85 lat po ciężkiej chorobie szóstego czerwca zmarł Trevor Wilkinson, założyciel brytyjskiej marki TVR. Anglik ostatnie tygodnie życia spędził w szpitalu a to, co nieubłaganie się zbliżało "przyjmował z typowym dla niego stoickim spokojem".

Wilkinson urodził się 23 maja 1923 roku. Swój pierwszy zakład, Trevcar Motors, założył już w 1947 roku. Niemal równolegle powołał do życia specjalizujące się we wszelkiego rodzaju samochodach sportowych TVR Engineering. Nazwa firmy wzięła się od jego imienia - TreVoR. Pierwsze auto nowej marki pojawiło się już w 1949 roku. Był nim dwumiejscowy roadster z rurową ramą nośną i aluminiowym nadwoziem. Wilkinson opuścił TVR w 1962 roku.

W latach 1965-1981 TVR należało do Martina Lilley'a a w kolejnych 23 latach do Petera Wheelera (pracowano wówczas nad Cerberą Speed 12, która miała pokonać McLarena F1 zgarniając tytuł najszybszego samochodu świata, ale nie weszła do produkcji). Aktualnie od 2004 roku firma (z bardzo różnymi skutkami) należy do Nikołaja Smoleńskiego, syna właściciela rosyjskiego banku Alfa Bank.

Skomentuj na forumUdostępnij