Aktualności
28.05.2009

Mazda MX-5 20-lecie na Le Mans

Dokładnie 20 lat temu japońska Mazda wprowadziła na rynek niewielki roadster o oznaczeniu MX-5 (w USA znany jako Miata, a w swojej ojczyźnie jako Eunos Roadster), który niemal z miejsca stał się przebojem. Swoje okrągłe urodziny model będzie obchodził w Le Mans przy okazji legendarnego, 24-godzinnego wyścigu.

Wszystko jest już zaplanowane: przed francuskim klasykiem ma zebrać się dokładnie 200 egzemplarzy MX-5 z całej Europy z całego okresu produkcji, a uczestnicy obchodów za 100 euro będą mogli wykupić pakiet gwarantujący między innymi okazjonalną koszulkę, wyżywienie, tabliczki znamionowe oraz nie określone bliżej niespodzianki. W trakcie obchodów zostanie wybrany najpiękniejszy egzemplarz MX-5. Nie zapomniano też o najważniejszym - wszyscy będą mogli oglądać wyścig Le Mans ze specjalnej strefy wydzielonej dla miłośników Mazdy.

Mazda MX-5

Aktualnie w produkcji znajduje się trzecia generacja auta, która minionej jesieni przeszła gruntowną modernizację (jej premiera miała miejsce jeszcze w 2005 roku). Do dnia dzisiejszego MX-5 sprzedała się w blisko 850 tysiącach egzemplarzy.

Pescarolo 01 Mazda

Tegoroczny maraton w Le Mans zostanie rozegrany już w weekend z 15 na 16 czerwca. Mazda pojawiła się tu po raz ostatni ze swoim samochodem w 1992 roku (model MXR-01), a rok wcześniej z modelem 787B odniosła historyczne zwycięstwo (po raz pierwszy i jak dotąd ostatni w Le Mans zwyciężył samochód z silnikiem Wankla). Rok temu Japończycy wrócili na Le Mans dostarczając silnik do Loli B05/40. W tym roku z ich jednostek napędowych (2-litrowe, turbodoładowane R4) skorzystają aż trzy zespoły (do aut marki Lola oraz Pescarolo - powyżej aktualny Pescarolo 01).

Skomentuj na forumUdostępnij