Aktualności

Lightning GT Elektryczna rewolucja

Alternatywne źródła napędu oraz paliwa to już nie tylko domenta producentów aut codziennego użytku, ale także obiekt żywego zainteresowania koncernów budujących pojazdy wybitnie sportowe. Kategorię elektryczną w tym zakresie otworzyło dość niedawno amerykańskie Tesla Motors. Teraz w jeszcze bardziej spektakularnej formie na tym samym polu pokażą się Brytyjczycy.

Już za niespełna dwa tygodnie na salonie w Londynie swoją premierę będzie miało coupe Lighting GT. Z zewnątrz pojazd nie zdradza swojej prawdziwej natury - prezentuje się ciężko i okazale zapowiadając moc sportowych wrażeń w najlepszym wydaniu. Pod tym ubraniem kryje jednak prawdziwą rewolucję.

Lightning GT

Do napędu GT służą... cztery silniki elektryczne umieszczone przy każdym z kół. Ich sumaryczna moc sięga 552 kilowatów, czyli w przeliczeniu aż 751 KM (minimalna moc każdego z silników to 120 kW)! Cała energia napędzająca silniki przechowywana jest w nanotynowych bateriach, które rozmieszczono tak, że rozkład masy wzdłużnej wynosi 48% na przednią oś i 52 % na tylną. Każdy z układów koło-silnik dysponuje własnym systemem kontroli trakcji i układem odzyskującym energię z hamowania a całość kontrolowana jest przez komputer. Jednocześnie nie ma skrzyni biegów, mechanizmów różnicowych ani osi. O maksymalnym momencie obrotowym dostępnym w każdym momencie wspominać chyba nie trzeba...

Lightning GT

Dziesięć minut ładowania baterii ma wystarczać na przejechanie 155 kilometrów a koszt utrzymania auta ma być ponad 5,5 razy mniejszy niż wydatki związane z samochodem spalającym 5 litrów benzyny na 100 kilometrów (wyliczając to dla rynku amerykańskiego)! Sprint do setki to kwestia około 4 sekund, prędkość maksymalna sięga 210 km/h. Na pokładzie dostaniemy klimatyzację, nawigację satelitarną i skórzaną tapicerkę. Będziemy się mogli także pochwalić faktem, że nadwozie naszego auta wykonano z włókien węglowych i Kevlaru.

Lightning GT

Pierwsze zamówienia na GT zebrano już pod koniec ubiegłego roku. Pojazd pokazany w Londynie będzie wersją gotową do produkcji, której pierwsze egzemplarze mają już wkrótce trafić do klientów. Sam model Lighting w benzynowym wydaniu produkowany jest od 1999 roku pod marką Ronart.

Skomentuj na forumUdostępnij