Aktualności
04.02.2013

Mercedes MGP W04 Od razu w ruch

W cyfrowej rzeczywistości nowy bolid Formuły 1 ekipy Mercedesa miał pokazać się już w sobotę po południu, ale plany te, mówiąc delikatnie, nie doszły do skutku. Zamiast tego maszynę poznajemy na żywo dzisiaj, dzień przed startem pierwszych testów na pętli Circuito Permanente de Jerez w Hiszpanii.

Następca modelu MGP W03, w którym swoją karierę w F1 po raz drugi kończył Michael Schumacher to jego bezpośrednia ewolucja. Maszyna otrzymała między innymi nowe, 5-częściowe, przednie skrzydło i wydech wykorzystujący efekt Coanda, czyli sterowania przepływem powietrza, w tym przypadku poprzez odpowiednio zakrzywione rury wydechowe, drugiej generacji. Nowy jest też nos bolidu, z ukrytym "schodkiem". Ze starego W03 przeniesiono pomysł na zawieszenie push-rod z przodu i pull-rod z tyłu.

Mercedes MGP W04

Do napędu nowej maszyny ekipy Mercedes AMG Petronas służy wolnossący, niemiecki silnik serii FO 108F. Jednostka V8 o pojemności 2,4 litrów kręci się do 18 tysięcy obrotów na minutę, waży zgodnie z przepisami co najmniej 95 kilogramów i wspomagana jest przez system KERS, dostarczający na zawołanie kierowcy dodatkowe 80 koni mechanicznych. Napęd przekazywany jest oczywiście tylko na tylne koła w czym uczestniczy 7-stopniowa, półautomatyczna skrzynia biegów.

Mercedes MGP W04

Kierowcami zespołu spod znaku trójramiennej gwiazdy są w tym roku Lewis Hamilton i Nico Rosberg, którzy na prezentacji bolidu na torze Jerez w Hiszpanii pojawili się w białych, 631-konnych coupe SLS AMG Black Series. Rosberg jeździ dla Mercedesa od trzech lat. W minionym sezonie wygrał w jednym Grand Prix, raz uplasował się na miejscu czwartym i zajął dziewiąte miejsce w klasyfikacji końcowej kierowców. Dziś rano Rosberg pokonał w W04 pierwsze 100 kilometrów.

Mercedes MGP W04

Hamilton znalazł się w Mercedesie po opuszczeniu McLarena, w którym debiutował i startował przez sześć sezonów od roku 2007 włącznie, zdobywając 21 wygranych i tytuł mistrza świata. W sezonie 2012 wygrał cztery wyścigi, trzy razy był trzeci i w tabeli kierowców znalazł się na czwartym miejscu. Hamilton to pierwszy, brytyjski kierowca, który zasiądzie w "Srebrnej Strzale" od roku 1955 i Stirlinga Mossa. Zarówno Hamilton, jak i cały zespół głodni są sukcesu.

Skomentuj na forumUdostępnij