Aktualności
05.04.2013

Lotus T128 LMP2 Biegacz zielonozłoty

Oczekiwany od dawna, zupełnie nowy, wyścigowy Lotus klasy LMP2 jest już faktem. Brytyjska maszyna, która miała pokazać się już w styczniu wyszła na światło dzienne dopiero w miniony weekend przy okazji oficjalnych testów serii FIA World Endurance Championship na torze Paul Ricard HTTT we Francji.

Nowy ścigacz zgodnie z nazewnictwem marki otrzymał oznaczenie T128 - nie mylić z bolidem Formuły 1 "przyszywanego" Team Lotus sprzed dwóch lat, który z prawdziwym Lotusem nie miał nic wspólnego. Ważący około 900 kilogramów samochód skonstruowano w Niemczech dzięki zaangażowaniu firmy Advanced Design & Engineering Systems Solutions. Z projektem związane są między innymi zakłady Kodewa, Gravity Charouz Racing oraz... czeska Praga, która przypomniała niedawno o sobie modelem Praga R1.

Lotus T128 LMP2

Praga wśród partnerów odgrywa największą rolę, ponieważ odpowiedzialna jest za silnik samochodu. Chodzi o widlastą ósemkę o pojemności 3,6 litrów, pochodzącą prawdopodobnie od Engine Developments (silniki serii Judd) i współpracującą z przekładnią Hewland TLSM 200. Dla podkreślenia partnerstwa cała ekipa w serii FIA WEC znana będzie jako Lotus Praga LMP2. W mistrzostwach wystartują dwie sztuki modelu T128. Pierwszy wyścig, 6-godzinna eliminacja na torze Silverstone, już 14 kwietnia.

Lotus T128 LMP2

Sezon 2013 będzie drugim rokiem startów Lotusa w wyścigach długodystansowych, który bazował wcześniej na podwoziu Loli. Węglowe podwozie nowego T128 zaprojektowano w myśl regulaminu grupy LMP1, który zacznie obowiązywać od przyszłego roku, co wskazuje jednocześnie na kolejne cele zespołu. W tym roku samochód zobaczymy także w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Skomentuj na forumUdostępnij