Aktualności
23.05.2013

McLaren MP4-12C 50 Urodzinowe przebranie

W tym roku mija pięćdziesiąta rocznica działalności McLarena, który zaczynał od samochodów wyścigowych, a obecnie znany jest także z produkcji jednych z najszybszych i najbardziej zaawansowanych technicznie aut na świecie. W związku z okrągłymi urodzinami przygotowano właśnie specjalne edycje modelu MP4-12C.

Pod szyldem McLaren 50 zbudowanych zostanie jedynie 100 sztuk MP4-12, po pięćdziesiąt wersji z zamkniętym nadwoziem i Spiderów. Wyjątkowość aut polegać będzie na elementach przygotowanych przez oddział McLaren Special Operations i zespół stylistów pod wodzą Franka Stephensona oraz na zamianach poprawkach natury technicznej. Coupe ma kosztować 196, a Spider 215,5 tysięcy funtów. Auta pojawią się podczas oficjalnych obchodów 2 września.

McLaren MP4-12C 50

Nowością najbardziej rzucającą się w oczy będzie przedni zderzak oraz czarny logotyp McLarena na nosie auta, nawiązujący do dawnych samochodów Formuły 1 marki. Wnętrze auta wypełni skórzana tapicerka, a progi i boczne wloty powietrza ozdobi logo "McLaren 50". Do wyboru będą trzy lakiery nadwozia (Carbon Black, Supernova Silver i McLaren Orange), a właściciele otrzymają w paczce między innymi pokrowce na auta, specjalne kluczyki i fotografie.

McLaren MP4-12C 50

Każdy MP4-12C z serii 50 zostanie wyposażony w węglowo-ceramiczne tarcze hamulcowe: o średnicy 394 milimetrów z przodu i 380 milimetrów z tyłu. Nowością będą unikatowe felgi serii McLaren 50 Ultra Lightweight o średnicy 19 cali z przodu i 20 cali z tyłu, lżejsze w sumie o dwa kilogramy od zwykłych obręczy Super Lightweight, które można zamówić dla zwykłych MP4-12C za dopłatą.

McLaren MP4-12C 50

Firma McLaren powstała z inicjatywy Bruce'a McLarena, który pojawił się w Wielkiej Brytanii pod koniec lat pięćdziesiątych w ramach programu promocji młodych talentów "Driver to Europe". W roku 1959 na torze Sebring wygrał swoje pierwsze Grand Prix jako najmłodszy kierowca w historii. Oprócz samochodów Formuły 1 zakład budował samochody wyścigowe grupy 7, a także bolidy Formuły 2 i 3.

Bruce McLaren

Bruce McLaren wygrał cztery wyścigi Formuły 1 (USA, Argentyna, Monako i Belgia), w roku 1966 wygrał 24-godzinny wyścig Le Mans, triumfował także w zawodach serii Can-Am. Samochody marki McLaren wygrały największą liczbę wyścigów w całej historii Formuły 1 w stosunku do lat startów (od 1966 roku do dzisiaj - 182). Nowozelandczyk zginął w czerwcu 1970 roku w wieku 32 lat podczas testów McLarena M8D na współczesnym torze Goodwood.

Skomentuj na forumUdostępnij