Aktualności
11.11.2013

Dodge Challenger R/T Shaker Wstrząsy ziemi

Amerykanie lubią być sentymentalni, szczególnie jeśli chodzi o współczesne muscle cars, nawiązujące do klasyków z lat sześćdziesiątych. A to przekłada się bezpośrednio na stale rosnącą listę opcji i nowe wariacje. W przypadku Challengera oznacza to paczkę Scat, kolejne dodatki Moparu i edycję Shaker.

Wariant R/T Shaker, który w sprzedaży na amerykańskim rynku pojawi się na początku przyszłego roku, to bezpośrednie nawiązanie do Challengera z 1970 roku o tej samej nazwie. Nazwa wzięła się od kolektora układu dolotowego, który dumnie wystaje z otworu w masce silnika i drży z każdym dodaniem lub ujęciem gazu. Obok samego kolektora w komorze silnika umieszczono między innymi nowy filtr powietrza, ale na tym nie koniec.

Dodge Challenger R/T Shaker

Challenger R/T Shaker korzysta również ze zdefiniowanego przez producenta, sportowego trybu jazdy, zmodernizowanego zawieszenia, układu hamulcowego, układu kierowniczego oraz pakietu Super Track Pack. Ten ostatni sprowadza się do układu ESC z trzema ustawieniami i możliwością całkowitego wyłączenia, wzmocnienia przekładni kierowniczej, przewodów hamulcowych, instalacji nowych amortyzatorów oraz felg z ogumieniem Goodyear Eagle F1. Dodge wzbogaca także wyposażenie auta, dodaje kilka detali wnętrza, a dla chętnych proponuje specjalne malowanie nadwozia.

Dodge Challenger R/T Shaker

Amerykańskie coupe porusza się dzięki 5,7-litrowemu silnikowi V8 z rodziny Hemi, który dostarcza 555 niutonometrów oraz 377 KM i pozwala na rozpędzenie się do 250 km/h. Dla tych, dla których Shaker to za mało, przygotowano na jego bazie limitowaną do 100 sztuk edycję Mopar. W takim wydaniu chodzi przede wszystkim o wygląd maszyny w środku i na zewnątrz, ale nie tylko. Mopar to również nowe, obniżone zawieszenie, nowy wydech i elektroniczny system śledzenia auta.

Dodge Challenger R/T Shaker Mopar

Na tym nie koniec. Kolejną nowością w ofercie Dodge'a jest zestaw Scat Package, który można mieszać ze zwykłym R/T oraz Shakerem i który w podobnej formie przygotowano także dla modeli Charger i Dart. W sumie przewidziano trzy stopnie wtajemniczenia, które w pierwszej kolejności sprowadzają się do optymalizacji silnika, zmian w układzie dolotowym, nowych filtrów powietrza, nowych tłumików i katalizatorów. Drugi poziom to także nowy wałek rozrządu, a trzeci to nowe głowice silnika i głowice układu wydechowego.

Dodge Challenger R/T Scat

Dodge Challenger R/T Shaker pojawi się w amerykańskich salonach sprzedaży w pierwszym kwartale przyszłego roku w cenie niecałych 37 tysięcy dolarów (około 115 tysięcy złotych). Od marca będzie można zamawiać limitowaną edycję Mopar, a na wiosnę do sprzedaży wejdą także zestawy Scat Package. Ofertę marki można było oglądać na żywo w minionym tygodniu podczas targów Specialty Equipment Market Association.

Skomentuj na forumUdostępnij