Aktualności
27.11.2013

Subaru WRX Rozkręca imprezę

Fuji Heavy Industries, czyli gigant stojący za marką Subaru, ma kolejne WRX. Symbol kojarzony niegdyś z rajdowymi mistrzostwami świata i modelem Impreza staje się po ponad dwudziestu latach samodzielny. Zupełnie nowe Subaru WRX zadebiutowało przed kilkoma dniami na salonie samochodowym w Los Angeles.

Usportowione, 4-drzwiowe Subaru z napędem na wszystkie koła narodziło się w 1992 roku jako pierwsza Impreza WRX. Stale udoskonalany pojazd w najnowszym wydaniu wyznaje te same wartości, które liczyły się dwie dekady temu, a producent promuje go hasłem "Czysta moc pod Twoją kontrolą". W porównaniu do poprzednika model jest lżejszy, sztywniejszy (wzrost sztywności o 41%) oraz oczywiście szybszy i jeszcze bardziej zaawansowany technicznie.

Subaru WRX

Nowe WRX zasilane jest 2-litrowym, turbodoładowanym boxerem z bezpośrednim wtryskiem paliwa serii DIT, który wypiera motor 2,5-litrowy. Jednostka generuje 272 konie mechaniczne i 350 niutonometrów, które lądują na wszystkich kołach poprzez układ Symmetrical AWD oraz ręczną, 6-stopniową skrzynię biegów. W opcji czeka bezstopniowa, sterowana elektronicznie przekładnia Sport Lineartronic, która w trybie sportowym udaje mechanizm 8-stopniowy.

Subaru WRX

Japońska maszyna uzbrojona jest między innymi w działający w kilku trybach system Vehicle Dynamics Control oraz nowy układ Active Torque Vectoring, które mają sprawić, że zachowanie auta na granicy przyczepności będzie bardziej przewidywalne. Po raz pierwszy w WRX pojawi się spłaszczona u dołu kierownica. W amerykańskiej specyfikacji auto mierzy prawie 4,6 metrów długości, stoi na 17-calowych felgach i zabiera na pokład pięć dorosłych osób.

Subaru WRX

Z ręczną skrzynią biegów Subaru WRX będzie potrzebowało niewiele ponad pięć sekund na przekroczenie prędkości stu kilometrów na godzinę. Sprzedaż auta na terenie Stanów Zjednoczonych ruszy w marcu przyszłego roku (w tym roku na Imprezę WRX znalazło się tu prawie 14,8 tysięcy nabywców, w całym roku ubiegłym było ich ponad 13,6 tysięcy). W przyszłym roku powinniśmy zobaczyć także WRX w specyfikacji europejskiej.

Skomentuj na forumUdostępnij