Aktualności
02.01.2014

Audi Sport Quattro Laserlight Laser w oczach

Audi drąży temat współczesnego Quattro, które jako pierwszy, kwadratowy koncept pokazano przeszło trzy lata temu. Temat ciągnął zeszłoroczny koncept Sport Quattro. Na przywitanie 2014 roku przygotowano jego nowe wcielenie. Auto zadebiutuje już za kilka dni na targach Consumer Electronics Show w Los Angeles.

Na pierwszy rzut oka pojazd nie odbiega w ogóle od zeszłorocznego Sport Quattro, a największą różnicą czerwony lakier Plasma Red. Próżno szukać także zmian pod spodem. Samochód oparty na aluminiowym podwoziu z elementami z włókien węglowych waży 1850 kilogramów, a jego poruszaniu się służy hybrydowy układ, produkujący maksymalnie 700 koni mechanicznych i 800 niutonometrów.

Audi Sport Quattro Laserlight

Sercem maszyny jest niezmiennie 4-litrowe, podwójnie doładowane V8 o mocy 560 KM i momencie 700 Nm, któremu towarzyszy 110-kilowatowy silnik elektryczny, dostarczający do 400 Nm. Coupe rozwija setkę w 3,7 sekund, rozpędza się do 305 km/h i spala średnio tylko 2,5 litry paliwa na 100 kilometrów. Ten ostatni wynik zawdzięcza trybowi elektrycznemu, w którym na litowo-jonowych bateriach o pojemności 14,1 kWh może przejechać do 50 kilometrów.

Audi Sport Quattro Laserlight

Diabeł tkwi oczywiście w szczegółach. Tegoroczne Sport Quattro może pochwalić się nowoczesnym systemem komputerowym z procesorem graficznym Tegra 30 od Nvidii, wyświetlaczem TFT o dużej rozdzielczości, obsługą gestów i komend głosowych oraz laserowymi światłami z przodu, którym towarzyszą znane już diody w układzie Matrix LED. Diody laserowe mają tylko kilka mikronów średnicy, ich zasięg jest dwukrotnie większy od LED'ów, a jasność trzykrotnie większa.

Audi Sport Quattro Laserlight

Elektroniczne fajerwerki z konceptu Sport Quattro Laserlight mają pojawić się w najbliższej przyszłości w seryjnych modelach Audi. Laserowe światła będzie można zobaczyć w akcji już w tym roku dzięki wyścigowemu R18 E-Tron Quattro, które wystartuje w długodystansowych mistrzostwach świata z 24-godzinnym wyścigiem Le Mans włącznie. Wystawa Consumer Electronics Show, na której najnowszy koncept niemieckiego producenta przeżyje swoją premierę, odbędzie się w dniach od 6 do 10 stycznia.

Skomentuj na forumUdostępnij