Aktualności
07.01.2014

Mercedes-Benz GLA 45 AMG Zaraźliwy uśmiech

Reakcja potencjalnych klientów na koncept GLA 45 AMG, który pokazano podczas listopadowego salonu samochodowego w Los Angeles, nie pozostawiła oddziałowi Mercedes-AMG ani chwili na zastanowienie. Auto samo domagało się jak najszybszego wejścia do produkcji. I oto, po niecałych sześciu tygodniach - jest!

Sklepowy GLA 45 AMG to już trzeci model w gamie niemieckiej marki, który korzysta z wychwalanej przez producenta, turbodoładowanej jednostki z czterema cylindrami w rzędzie o pojemności niecałych dwóch litrów. Motor, którego każda sztuka składana jest w Affalterbach ręcznie, przy 6000 obr/min generuje imponujące 360 koni mechanicznych, a w zakresie od 2250 do 500 obrotów na minutę 450 niutonometrów.

Mercedes-Benz GLA 45 AMG

Pod maską nowego modelu silnik potrzebuje średnio 7,5 litrów paliwa na 100 kilometrów. Jednostka już teraz spełnia normy EU6, które zaostrzą się w roku 2017 i średnio emituje 175 gramów dwutlenku węgla na kilometr. Dzięki niej model GLA 45 AMG rozpędza się do prędkości 100 km/h w zaledwie 4,8 sekundy (tu przydaje się funkcja Race Start). Prędkość maksymalną jak zwykle ograniczono do 250 kilometrów na godzinę.

Mercedes-Benz GLA 45 AMG

Za przekazanie napędu odpowiada 7-stopniowa, dwusprzęgłowa przekładnia AMG SpeedShift oraz adaptacyjny układ 4Matic, który w zwykłych warunkach interesuje się tylko przednią osią, ale w razie potrzeby może przekazać do 50% momentu obrotowego na tył. Wrażenia z jazdy potęguje m.in. wzmocnione zawieszenie, specjalnie skalibrowany układ ESP oraz tryby pracy skrzyni biegów i układu napędowego rodem z SLS AMG GT. Dla nieśmiałych przygotowano tryb "Controlled Efficiency", w którym aktywna jest funkcja start/stop silnika.

Mercedes-Benz GLA 45 AMG

Tym, którym śmiałości nie brakuje mogą już ostrzyć zęby na powitalne wydanie Edition 1, które będzie wyróżniać się krzykliwym pakietem nadwoziowym, wyposażeniem i wykończeniem wnętrza. GLA 45 AMG zadebiutuje w przyszłym tygodniu na salonie w Detroit, do sprzedaży wejdzie w połowie marca, a u pierwszych właścicieli zjawi się w czerwcu. To już piąty SUV w obecnej ofercie marki Mercedes-Benz spod znaku AMG. Pozostałe to ML 63 AMG, GL 63 AMG, G 63 AMG oraz 612-konny G 65 AMG.

Skomentuj na forumUdostępnij