Aktualności
31.12.2014

Shelby Cobra 427 50th Anniversary

Na rok 2015 przypadają pięćdziesiąte urodziny słynnej Cobry z widlastą ósemką Forda w rozmiarze 427 cali sześciennych, którą w styczniu 1965 roku wymyślił sobie Carroll Shelby. Z tej okazji Shelby American przygotowało rocznicową, limitowaną, bliską oryginałowi sprzed pół wieku Cobrę, która wejdzie do sprzedaży już za kilkanaście dni.

Urodzinowa Cobra 427 będzie dostępna w błękitnym lakierze Guardsman Blue z białymi pasami w odcieniu Wimbledon White, karoserią z aluminium lub włókien szklanych, 87-litrowym zbiornikiem paliwa, wnętrzem wyścielonym drogą skórą, pokrowcem i innymi dodatkami, a nadwozie, kierownicę i dywaniki auta ozdobią okolicznościowe logotypy. Oparty na rurowej, stalowej ramie roadster będzie sprzedawany jako model bez układu napędowego do ukończenia własnymi siłami lub na zlecenie u autoryzowanego dealera.

Shelby Cobra 427 50th Anniversary

Pierwsza Cobra 427 powstała specjalnie z myślą o wyścigach w Ameryce i Europie. Samochód z 7-litrowym silnikiem Forda wyposażono między innymi w nowe, niezależne zawieszenie, wzmocniony układ hamulcowy, powiększony rozstaw kół, szersze opony i powiększoną kabinę. W latach sześćdziesiątych zbudowano tylko 343 egzemplarzy, z których najcenniejsze osiągają dziś na aukcjach cenę ponad dwóch milionów dolarów. Najdroższą sztukę, jeden z zaledwie dwóch 800-konnych egzemplarzy w specyfikacji Super Snake, sprzedano w 2007 roku za 5,5 milionów dolarów.

Shelby Cobra 427 50th Anniversary

Cobra 427 50th Anniversary powstanie w zaledwie 50 egzemplarzach na podwoziach numerowanych zgodnie z oryginałami od CSX4550 do CSX4599, wpisywanych do oficjalnego, światowego rejestru samochodów Shelby. Za wersję aluminiową producent będzie życzył sobie 120 tysięcy dolarów, a za auto z włókien szklanych 180 tysięcy dolarów, nie wliczając oczywiście układu napędowego (obecnie to odpowiednio 395 i 590 tysięcy złotych). Pierwszą sztukę zobaczymy trzynastego stycznia podczas aukcji Barrett-Jackson w Scottsdale w Arizonie.

Skomentuj na forumUdostępnij