Aktualności
07.01.2015

Detroit Electric SP:01 Pełny widok

Wskrzeszone kilka lat temu Detroit Electric, które na początku XX wieku było największym producentem elektrycznych automobili na świecie, potwierdza, że jest coraz bliższe wprowadzenia na rynek swojego pierwszego auta w tym stuleciu. Będzie nim niewielkie, sportowe coupe o oznaczeniu SP:01, nie ukrywające swoich korzeni w gamie modeli Lotusa.

SP:01 przechodzi w tej chwili ostatnie testy w placówce firmy w Leamington Spa w Wielkiej Brytanii, a w tym tygodniu ujawniono ostateczny wygląd auta. Jak się okazuje model seryjny prawie nie różni się od pokazanego w kwietniu 2013 roku prototypu. Najwięcej zmian zaszło w tylnej części nadwozia, która przyjęła formę fastbacka z pełnowymiarową szybą oraz niewielkim, zintegrowanym skrzydłem. Karoseria będzie wykonana w prawie w całości z włókien węglowych, a na życzenie niektóre elementy będą mogły pozostać przykryte tylko przezroczystą warstwą lakieru ochronnego.

Detroit Electric SP:01

Odrodzone w 2008 roku Detroit Electric po raz pierwszy pokazało również wnętrze pojazdu. Zmieściły się w nim między innymi dwa fotele obszyte Alcantarą lub skórą oraz tablet o średnicy 8,4 cala z układem Smartphone Application Managed Infotainment opartym na systemie operacyjnym Android i obejmującym między innymi nawigację, telemetrię, zabezpieczenia V2X i sterowanie funkcjami auta, jak klimatyzacja. Oprogramowanie typu open-source sprawi, że bardziej obeznani w temacie właściciele będą mogli przygotować aplikacje na własne potrzeby.

Detroit Electric SP:01

Tak, jak zapowiadano wcześniej SP:01 będzie napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 286 koni mechanicznych, który będzie pozwalał na rozpędzenie się do 100 km/h w czasie 3,9 sekund i rozwinięcie prędkości 249 km/h. Standardem będzie ręczna skrzynia biegów, opcją bezstopniowy lub dwustopniowy automat. Produkcja pojazdu ma ruszyć w pierwszej połowie tego roku, a auto trafi na rynki w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jego cena nie jest jeszcze znana.

Skomentuj na forumUdostępnij