Aktualności
17.01.2015

McLaren P1 GTR Faza testów

Już tylko tygodnie dzielą nas od premiery gotowego do produkcji McLarena P1 GTR, torowej bestii nie podlegającej żadnych regułom. Producent potwierdził, że prace nad samochodem dobiegają końca, a auto zobaczymy na żywo podczas tegorocznego salonu samochodowego w Genewie. Wystawa zostanie otwarta dla zwiedzających w dniu piątego marca.

W ostatnich miesiącach prototypy P1 GTR pokonały tysiące kilometrów na obiektach w Wielkiej Brytanii oraz Europie, a także w upałach panujących w Bahrajnie i Katarze. Przeprowadzone próby pozwoliły między innymi na zoptymalizowanie układów chłodzenia oraz aerodynamiki pojazdu, która od prezentacji konceptu latem ubiegłego roku uległa subtelnym zmianom. Zgodnie z zapowiedziami samochód będzie przeznaczony do poruszania się wyłącznie po zamkniętych torach wyścigowych.

McLaren P1 GTR

Hybrydowy P1 GTR będzie najmocniejszym i najbardziej ekskluzywnym, oferowanym zwykłym śmiertelnikom pojazdem w historii marki. Producent mówi o mocy okrągłego 1000 koni mechanicznych i poprawie stosunku mocy do masy w porównaniu do zwykłego P1 o około jedną dziesiątą. A dokładniej: do przeszło 700 KM na tonę. Prawo do nabycia maszyny, nawiązującej nazwą do McLarena F1 GTR, który wygrał w 1995 roku w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, będą mieli tylko właściciele drogowego, limitowanego do 375 egzemplarzy P1.

McLaren P1 GTR

W nadchodzących tygodniach firma uruchomi program szkolenia przyszłych właścicieli auta, którzy zostaną zaproszeni do McLaren Technology Centre w Woking, a same testy modelu mają potrwać jeszcze kilka miesięcy. Auta prawdopodobnie nie zobaczymy w starciach z modelami innych marek. Samochód został zaprojektowany według własnej wizji McLarena bez patrzenia na regulamin jakiejkolwiek serii wyścigowej, podobnie jak Pagani Zonda R i Zonda Revolucion oraz Ferrari FXX, FXX Evoluzione i ujawnione w poprzednim miesiącu Ferrari FXX K na bazie LaFerrari.

Skomentuj na forumUdostępnij