Aktualności
22.07.2015

Skoda 935 Dynamic Nie widziana od 80 lat

W tym roku przypada dokładnie sto dwudziesta rocznica działalności Skody. Czeska marka, która w ciągu kilkunastu dziesięcioleci wyprodukowała ponad 17 milionów samochodów, odsłoniła z tej okazji kilka rodzynków ze swojej muzealnej kolejki. Jednym z nich jest prototyp 935 Dynamic, który... nie był wystawiany publicznie od 80 lat!

Model 935 Dynamic pokazano światu pierwszy raz jesienią 1935 roku na wystawie samochodowej w Pradze w okresie coraz większej fascynacji i zrozumienia aerodynamiki samochodowej, z którą wiązał się wysyp eksperymentalnych konstrukcji największych, europejskich producentów. Pięcioosobowe auto wyróżnia się nie tylko opływową, zaokrągloną karoserią z nisko opadającym tyłem, zasłoniętymi tylnymi kołami i pionową płetwą, ale również rozwiązaniami technicznymi.

Skoda 935 Dynamic

Karoserię jedynego w swoim rodzaju auta wykonano z nietypowego połączenia stali i aluminium. Nietypowo rozwiązano również podwozie, w którym rozstaw osi sięgnął aż 320 centymetrów: silnik posadzono przed i pod tylną, napędzaną osią, a zbiornik paliwa znalazł się w tunelu wzmacniającym tunel środkowy. Do napędu zaprzęgnięto 4-cylindrowego boksera o pojemności prawie dwóch litrów i mocy 54 koni mechanicznych, który zespolono z półautomatyczną skrzynią biegów francuskiego Cotal. Skoda 935 Dynamic o masie 1170 kilogramów bez większego problemu mogła rozpędzić się do 140 km/h.

Skoda 935 Dynamic

Od razu po premierze model 935 Dynamic odesłano na testy i dalsze przygotowanie, ale do produkcji seryjnej nic do niego podobnego nie trafiło. W roku 1939 auto trafiło do prywatnej kolekcji, w której przebywało blisko trzydzieści lat. W roku 1968 odkupiło je nowo założone muzeum Skody, tworząc pierwszą garść dziesięciu cennych eksponatów. W roku 2012 podjęto się pieczołowitego odrestaurowania i rekonstrukcji 935 Dynamic, od uruchomienia silnika po przywrócenie oryginalnego lakieru. Samochód odsłonięto w miniony weekend podczas Schloss Bensberg Classics w Kolonii, prestiżowej imprezy klasyków, obejmującej rajd i konkurs elegancji.

Skomentuj na forumUdostępnij