Aktualności
24.02.2016

Force India VJM09 Stała wzrostu

Na pętli Circuit de Barcelona-Catalunya w Hiszpanii od początku tygodnia trwają pierwsze, oficjalne testy przed rozpoczęciem nowego sezonu Formuły 1. W poniedziałek i wtorek najszybszy na torze był Vettel w Ferrari, a w czołówce znaleźli się także kierowcy Force India, zespołu, który ma za sobą najlepszy sezon z dotychczasowych ośmiu lat startów.

W tym roku przepisy nie uległy poważnym zmianom i najnowszy bolid Force India o oznaczeniu VJM09 stanowi ewolucję zeszłorocznego podwozia VJM08B, które pojawiło się na torze w lipcu. Prace nad elementami nadwozia ciągle trwają, a kluczowe detale dopracowywane są w tunelu aerodynamicznym w Kolonii. Nowością, która powinna najbardziej zainteresować kibiców będą bardziej rozbudowane i głośniejsze układy wydechowe. Tak samo, jak w ubiegłym roku do napędu maszyny Force India zostanie zaprzęgnięta fabryka mocy od Mercedesa.

Force India VJM09

Formuła 1 w dzisiejszej postaci przyjęła za stałą turbodoładowane silniki spalinowe V6 o pojemności 1,6 litra, ośmiostopniowe skrzynie biegów oraz systemy odzyskiwania energii kinetycznej i cieplnej (MGU-K oraz MGU-H), które pozwalają na zgromadzenie dodatkowych zapasów mocy i wykorzystanie w kluczowych momentach zapasu sięgającego 163 koni mechanicznych. W takich okolicznościach przyrody do tej pory najlepiej odnajdywał się Mercedes, który całkowicie zdominował mistrzostwa świata począwszy od 2014 roku i początku ery turbo (32 wygrane wyścigi na trzydzieści osiem eliminacji!).

Force India VJM09

Force India nie zmienia swojego podstawowego składu kierowców. Zawodnikami zespołu, za którym stoją inwestorzy z Indii, będą w dalszym ciągu 26-letni Sergio Perez z Meksyku i 28-letni Nico Hulkenberg z Niemiec, zeszłoroczny zwycięzca 24-godzinnego wyścigu Le Mans w prototypie Porsche. Perez ukończył sezon 2015 na miejscu dziewiątym w klasyfikacji generalnej kierowców, a jego najlepszym występem było trzecie miejsce w Grand Prix Rosji. Hulkenberg był dziesiąty bez większych sukcesów (najlepszy wynik: trzy wyścigi zakończone na szóstej pozycji). Ekipa Sahara Force India F1 Team w klasyfikacji generalnej konstruktorów wylądowała na miejscu piątym, co było najlepszym wynikiem w jej trwającej od 2008 roku historii.

Skomentuj na forumUdostępnij