Aktualności
16.03.2016

McLaren 570S GT4 Fundamentalne wartości

W naturze każdego auta McLarena jest trafić na tor wyścigowy i już tam zostać. Takie właśnie były pierwsze samochody marki, którą na początku lat sześćdziesiątych założył Bruce McLaren, w takim kierunku poszedł legendarny McLaren F1 i tak samo zachowują się produkowane dziś modele. Najmłodszym, który trafi na tory, jest coupe 570S.

Pierwszy, wyścigowy McLaren w rodzinie Sports Series bez prawa do poruszania się po publicznych drogach został przygotowany przez oddział McLaren GT we współpracy z CRS GT Limited według wytycznych grupy GT3. To o stopień niżej od wyścigowej wersji większego coupe 650S klasy GT3 i najtańszy sposób na ściganie się McLarenem, który obecny jest również w Formule 1 i oferuje samochody dedykowane amatorom biorącym udział we wszelkiego typu dniach torowych. Premiera auta zbiega się w czasie z powołaniem w McLaren Automotive roli dyrektora od sportów motorowych (Motorsport Director). Obejmie ją Ansar Ali, były pracownik Lotusa i CEO Caterhama.

McLaren 570S GT4

570S GT4, zbudowany na karbonowym kadłubie Monocell II, będzie jednym z najnowocześniejszych modeli w swojej klasie. Coupe będzie zasilane 3,8-litrowym, podwójnie turbodoładowanym silnikiem V8 serii M838TE, który zostanie połączony z 7-stopniową przekładnią SSG. Przepisy powinny ograniczyć jego moc do okolic 500-550 koni mechanicznych. Oprócz potężnego pakietu aerodynamicznego (splitter, tylne, regulowane skrzydło, zabudowana podłoga) maszyna otrzyma dodatkowe chłodnice, upchnięte pod przednią maską, 110-litrowy zbiornik paliwa, regulowane amortyzatory Penske oraz magnezowe felgi Oz o średnicy 18 cali z ogumieniem Pirelli.

McLaren 570S GT4

Rok 2016 będzie dla 570S GT4 rokiem intensywnych testów, które sprowadzą się do dziewięciu eliminacji w ramach pucharu British GT z wyścigiem na Spa-Francorchamps włącznie. Pierwszy samochód wystartuje w barwach zespołu Black Bull Ecurie Ecosse i zadebiutuje w połowie kwietnia na torze Brands Hatch. Samochód ma być gotowy do sprzedaży na sezon 2017, a jego cena została ustalona na 159,9 tysięcy funtów (około 875 tysięcy złotych). McLaren już teraz zapowiada, że tylko tygodnie dzielą nas od premiery drugiego, torowego auta w ramach Sports Series. Będzie nim przeznaczony na dni torowe 570S Sprint, który w razie potrzeby będzie mógł przejść konwersję do specyfikacji GT4.

Skomentuj na forumUdostępnij