Aktualności
20.05.2016

Aston Martin Vanquish Zagato Wspólne doświadczenia

Już w ten weekend nad jeziorem Como będzie można zobaczyć kolejny efekt rozciągającej się na kilka dekad współpracy Aston Martina z włoskim studiem Zagato. Mowa o koncepcie grand tourera Vanquish Zagato, który będzie jednym z bohaterów tegorocznego Concorso d'Eleganza Villa d'Este i imprez towarzyszących.

Vanquish Zagato to już piąty projekt zrealizowany przez brytyjsko-włoski duet firmowy, który pierwszy raz zawiązał się w końcówce lat pięćdziesiątych przy okazji modelu DB4 GT Zagato. W liniach Vanquisha znajdziemy nieodłączne elementy Zagato - wielką kratę osłony chłodnicy, wybrzuszenia na dachu czy logotypy Z - oraz rozwinięcia obecnego języka stylistycznego Aston Martina: tył w stylu filmowego DB10 i seryjnego DB11, tylne światła z LED'owych "łopatek", które pojawiły się w torowym Vulcanie czy jeszcze bardziej rozbudowane otwory wentylacyjne za przednimi kołami oraz listwy biegnące od kół do drzwi.

Aston Martin Vanquish Zagato

Unikatowy Vanquish został zaprojektowany w ścisłej współpracy zespołu Aston Martin Design, którym kieruje Marek Reichman z mediolańskim studiem, na czele którego stoi Andrea Zagato. Jego karoseria została wykonana w całości z włókien węglowych, którym przeniknęło się także do kabiny. Wnętrze coupe wyścielają skóry anilinowe i zdobią detale, jak logotypy Zagato wytłaczane na nagłówkach i wyszywane na konsoli środkowej oraz specjalne ściegi, oczywiście na kształt połączonych liter Z, które przewijają się także na zewnątrz.

Aston Martin Vanquish Zagato

Na samym wyglądzie wyjątkowy charakter Vanquisha Zagato się nie kończy. To jednocześnie maszyna przestrojona dynamicznie, oferująca jeszcze więcej, niż modele produkowane seryjnie. W każdym Vanquishu pracuje wolnossący silnik V12 serii AM29 o pojemności ponad 5,9 litrów, najmocniejsza jednostka w historii Aston Martina. W podstawowej wersji silnik ten rozwija obecnie 576 koni mechanicznych (w debiucie kilka lat temu miał trzy mniej). Jego moc w Zagato podniesiono do okrągłych 600 koni mechanicznych, które przenoszone są tylko na tylną oś poprzez 8-stopniowy automat Touchtronic III.

Aston Martin Vanquish Zagato

Aston Martin Vanquish Zagato zadebiutuje przed publicznością już w ten weekend we Włoszech w ogrodach Villa Erba w Cernobbio nad jeziorem Como. Punktem kulminacyjnym weekendu będzie niedzielny Concorso d'Eleganza Villa d'Este, w którym oprócz zastępów klasyków - ponad 50 samochodów podzielonych na dziewięć klas - będzie można zobaczyć unikatowe, współczesne projekty innych marek w klasie konceptów i prototypów. Wydarzeniu towarzyszyć będą jak zwykle dodatkowe wystawy, aukcje oraz innego rodzaju atrakcje.

Skomentuj na forumUdostępnij