Aktualności
18.03.2017

Bentley EXP 12 Speed 6e Definicja nowego segmentu

Od jakiś dwóch lat u Bentley'a dusi się pomysł na małego grand tourera, który miałby otwierać ofertę marki. Pierwszym zwiastunem takiego kierunku był koncept EXP 10 Speed 6, który miał swoją premierę dwa lata temu. Dziś brytyjska marka myśli też o hybrydach i napędzie elektrycznym. Z połączenia tego wszystkiego powstał koncept EXP 12 Speed 6e.

EXP 12 Speed 6e, który miał swoją premierę w minionym tygodniu na salonie samochodowym w Genewie, to kabriolet spokrewniony bezpośrednio z coupe EXP 10 Speed 6 i zapowiedź kierunku stylistycznego przyszłych modeli brytyjskiej marki, zarówno jeśli chodzi o karoserię, jak i kabinę pasażerską. Uwagę zwracają przede wszystkim nowe, misternie tkane z nitek LED'ów przednie światła, skórzana tapicerka oraz cyfrowy wodospad konsoli środkowej w postaci ekranu OLED o wysokiej rozdzielczości, cyfrowa tafla deski rozdzielczej oraz obcięta od góry kierownica. Bocznych lusterek nie ma, zastąpiły je kamery.

Bentley EXP 12 Speed 6e

Na kierownicy znalazło się kilka przycisków, cyfrowych i analogowych, w tym dwa duże guziki na zakończeniach u góry. Odpowiadają one za uwolnienie dodatkowej mocy, na przykład przy wyprzedzaniu oraz za ograniczenie prędkości, na przykład podczas poruszania się po mieście. Szczegółów na temat układu napędowego Bentley nie zdradza. Wiadomo jedynie, że polegałby on wyłącznie na silnikach elektryczny oraz litowo-jonowych bateriach z możliwością ładowania indukcyjnie lub ze zwykłego, domowego gniazdka z prądem. Komputer pokładowy pozwalałby oczywiście na łączność z całym światem w dowolnym celu.

Bentley EXP 12 Speed 6e

Bentley celuje konceptem EXP 12 Speed 6e w swoich najmłodszych, potencjalnych klientów, którzy mogą nie być w ogóle zainteresowani samochodami z silnikami spalinowymi. Do produkowanego seryjnie, elektrycznego Bentley'a jest jeszcze długa droga. Pierwszym samochodem marki, w którym otrzymamy nie tylko silnik spalinowy będzie Bentayga, luksusowy SUV w hybrydowej wersji PHEV (plug-in hybrid electric vehicle). Jego premiera rynkowa zapowiadana jest już na przyszły rok. W tej chwili Bentaygę można nabyć tylko z benzynowym W12 o pojemności sześciu litrów i mocy 608 koni mechanicznych lub wysokoprężnym V8 o pojemności czterech litrów i mocy 435 koni mechanicznych.

Skomentuj na forumUdostępnij