Aktualności
27.05.2017

Rolls-Royce Sweptail Romantyczna podróż

Rolls-Royce zbliża się do kolejnego, przełomowego momentu w swojej historii: premiery zupełnie nowego Phantoma oraz swojego pierwszego modelu formatu SUV. Brytyjska firma pod rządami BMW jest również jeszcze bardziej, niż poprzednio gotowa na budowanie unikatowych samochodów na indywidualne zamówienia. Właśnie tego typu projektem jest coupe Sweptail.

Sweptail został zbudowany tylko w jednym egzemplarzu na specjalne zamówienie jednego z klientów marki, który zażyczył sobie dwudrzwiowego, tylko dwuosobowego krążownika w stylu automobili z lat dwudziestych ubiegłego stulecia. To właśnie do nich nawiązuje zwężająca się ku tyłowi kabina z panoramicznym, przeszklonym dachem i drewnianym wykończeniem w środku. Linie i wykończenie auta nawiązują również do luksusowych jachtów oraz samolotów.

Rolls-Royce Sweptail

Prace nad samochodem rozpoczęto jeszcze w 2013 roku, w którym przyszły właściciel auta zgłosił się do Rolls-Royce'a z pomysłem na model tylko dla siebie. Projektanci auta mieli przed sobą między innymi sylwetki modeli Phantom I Round Door z 1925 roku z karoserią Jonckheere, Phantom II Streamline Saloon z 1934 roku z karoserią Park Ward, Phantom II Two Door Light Saloon z tego samego roku z karoserią Gurney Nutting oraz 20/25 Limousine Coupe od Park Ward z tego samego rocznika. Niezliczone wizyty w siedzibie Rolls-Royce'a i miesiące projektowania doprowadziły w końcu do linii, które cieszyły każdego.

Rolls-Royce Sweptail

Maszynę ubrano również w detale z aluminium, nowy przód z potężnym grillem typu Pantheon i okrągłymi światłami, a do wyposażenia dołączono między innymi uszyty na miarę zestaw bagażowy i butelkę szampana z najlepszego rocznika. Pojazd zbudowano na podwoziu z Phantoma VII Coupe, a pod jego maską umieszczono silnik w układzie V12 o pojemności 6,75 litrów. Samochód odsłonięto w ten weekend na konkursie elegancji Villa s'Este we Włoszech, którego od lat patronuje BMW. Rolls-Royce należy do niemieckiego koncernu od roku 1998.

Skomentuj na forumUdostępnij