Aktualności
23.09.2017

Kia Proceed Ambasador emocji

Od czasu zatrudnienia sprawdzonych talentów z zewnątrz, w tym inżyniera odpowiedzialnego swego czasu za modele M ze stajni BMW, samochody drogowe marki Kia ruszyły w kierunku wyższych segmentów. Czyli rejonów dotychczas koreańskiej firmie nieznanych. Najlepszym tego przykładem jest sportowa limuzyna Stinger. Kolejne zmiany zwiastuje koncept Proceed.

Koncept Proceed zwiastuje kierunek stylistyczny przyszłych, produkowanych seryjnie modeli Pro_cee'd, które obecne są na rynku od 2008 roku jako klasyczne, trzydrzwiowe hatchbacki (aktualnie w sprzedaży jest druga generacja). W modelu Proceed mamy jeszcze jedną parę drzwi i wydłużone, obniżone i poszerzone nadwozie o profilu shooting brake, które oblano 19-warstwowym, nakładanym ręcznie lakierem w kolorze Lava Red. Samochód zaprojektowano w europejskim centrum projektowym firmy Kia we Frankfurcie i pokazano światu... jakieś 500 metrów dalej w halach wystawowych tegorocznego Internationale Automobil Ausstellung.

Kia Proceed

Wrażenia wizualne potęgują koła z 20-calowymi obręczami, szklany dach, brak słupków B i podświetlany obrys bocznych szyb Luminline, a kolejna uczta dla zmysłów czeka na nas w kabinie. Tu również dominuje czerwień z czernią, a znane i powszechnie używane materiały starano się wykorzystać w innowacyjny i niekonwencjonalny sposób. Na przykład fotele, niezależne kubełki z dzielonymi oparciami i lekkim szkieletem dla kierowcy i trzch pasażerów, są robione ręcznie i owinięte ponad 100 metrami czarnego elastanu. Deska rozdzielcza i kolumna kierownicy polakierowane są w tym samym, czerwonym kolorze, co karoseria.

Kia Proceed

Przed kierowcą projektanci Kii rozciągnęli dwa cyfrowe ekrany, które nabierają różnych kolorów w zależności od wybranego trybu jazdy. Do wyboru są trzy tryby: GT z dominacją czerwieni Lava Red, Eco w zieleni Forest Green oraz autonomiczny w bieli Ghost White. Przed pasażerem z przodu umieszczono między innymi dzielony schowek, wysuwany niczym wielka szuflada, a w aucie ukryto też specjalne dozowniki zapachów, pomyślane o wprowadzaniu odpowiedniego nastroju. Co dokładnie wprawia Proceed w ruch? O tym Kia nie informuje, o ile koncept ten może w ogóle poruszać się o własnych siłach...

Skomentuj na forumUdostępnij