Aktualności
28.11.2017

Leap LP-S01 Mały skok

Na mapie przedsiębiorstw przygotowujących zupełnie nowe samochody o napędzie elektrycznym pojawiła się w tym miesiącu kolejna marka: chińskie Leap Motor. Młoda firma zaznaczyła swoją obecność premierą prototypu małego, przeznaczonego do produkcji coupe o oznaczeniu LP-S01, za którym mają przyjść kolejne modele i nowe technologie.

Pierwszy samochód od Leap Motors to niewielkie auto z jedną parą drzwi, dużą klapą z tyłu, miejscem dla czterech osób, cyfrową deską rozdzielczą, elektrycznym układem napędowym i licznymi systemami wspomagania kierowcy (automatyczne parkowanie, trzymanie linii i odstępów od innych samochodów, utrzymywanie stałej prędkości, rozpoznawanie zmęczenia i wiele innych). Już dziś firma liczy ponad 400 pracowników, a w trakcie budowy jest jej pierwsza fabryka, która ma być gotowa pod koniec przyszłego roku. Obiekt miałby wypuszczać początkowo 50 tysięcy samochodów rocznie, a docelowo 250 tysięcy samochodów rocznie.

Leap LP-S01

Coupe LP-S01 napędzane jest silnikiem elektrycznym o mocy 125 kilowatów (170 koni mechanicznych) oraz maksymalnym momencie obrotowym 250 niutonometrów, który podłączono pod baterie produkcji chińskiego BAK o gęstości energii 130 Wh/kg (ich pojemności ani masy producent na razie nie zdradza). Auto ma rozpędzać się od zera to prędkości stu kilometrów na godzinę w czasie 6,9 sekund. Twórcy określają jego zasięga na maksymalnie 360 kilometrów przy prędkościach autostradowych. Pozostałe dane techniczne pozostają na razie tajemnicą...

Leap LP-S01

Zapisy na LP-S01 mają ruszyć na rodzimym rynku w trzecim kwartale przyszłego roku, a pierwsze egzemplarze mają trafić do właścicieli w pierwszym kwartale 2019 roku. Pojazd adresowany jest przede wszystkim do młodych kierowców jako drugi albo trzeci samochód w rodzinie. Cena: początkowo około 200 tysięcy juanów (obecnie niecałe 110 tysięcy złotych), później stopniowo coraz mniej. Na platformie, na której zbudowano auto mają powstać kolejne modele, a Leap Motor pracuje również nad zestawami silników elektrycznych i baterii, które w przyszłości będą mogły być wykorzystywane przez inne firmy. Po roku 2019 produkty Leap Motor mają pojawić się na innych rynkach, a do roku 2030 marka chce być obecna na całym globie.

Skomentuj na forumUdostępnij