Aktualności
17.01.2018

Infiniti Q Inspiration Czasy rewolucji

Infiniti zamknęło miniony sezon ósmym z rzędu rokiem wzrostu sprzedaży i rekordowym wynikiem ponad 246 tysięcy samochodów rozprowadzonych po całym śmiecie. Blisko jedną trzecią aut zgarnęli klienci urzędujący na terenie USA. Od USA marka zaczyna rok 2018: na wystawie w Detroit pokazała koncept limuzyny Q Inspiration.

Q Inspiration zapowiada nową generację modeli marki Infiniti, które pod względem stylistycznym karoserii i wnętrza mają stawiać na minimalizm i powściągliwość i które załapią się na falę nowych technologii. Na pokładzie znalazł się między innymi system jazdy autonomicznej ProPilot, który wyręcza kierowcę w powtarzalnych czynnościach, jak utrzymywanie pasa ruchu, odległości od innych pojazdów czy parkowanie. Limuzyna nie ma zwykłych lusterek czy analogowych wskaźników w środku: ich miejsce zajęły kamery oraz cyfrowe wyświetlacze.

Infiniti Q Inspiration

Kolejna nowość to innowacyjny, turbodoładowany silnik spalinowy typu VC-Turbo o czterech cylindrach ze zmiennym stopniem sprężania, który łączy zalety silnika benzynowego i wysokoprężnego. Bezstopniowa zmiana stopnia sprężania w przedziale od 8:1 do 14:1 realizowana jest poprzez układ wielodźwigniowy, a rozwiązanie takie pozwala na poprawę spalania mocy oraz wydajności jednostki. Infiniti jako pierwsze na świecie wprowadziło takie rozwiązanie do masowej produkcji: motor VC-Turbo o pojemności dwóch litrów i mocy 268 koni mechanicznych trafił w ubiegłym roku pod maskę crossovera QX50. W koncepcie Q Inspiration jednostkę połączono z układem przenoszącym moc na wszystkie cztery koła z preferowanym napędem przednim.

Infiniti Q Inspiration

Nietypowe silniki spalinowe to tylko część przyszłości japońskiej firmy. Marka Infiniti, będąca częścią konsorcjum Renault Nissan Mitsubishi Alliance, zapowiada jednocześnie, że w roku 2021 w jej ofercie pojawią się samochody zelektryfikowane i pierwszy model o napędzie elektrycznym. Z nowym kierunkiem rozwoju związana będzie technologia e-Power, w ramach której silniki spalinowe mają służyć przede wszystkim do ładowania baterii. Do roku 2025 ponad połowa nowych, sprzedawanych Infiniti ma być zelektryfikowana.

Skomentuj na forumUdostępnij