Aktualności
23.01.2018

Jaguar F-Type SVR GT4 Start weteranów

Półtora roku temu po długiej przerwie do wyścigów samochodowych powrócił Jaguar. Marka znana z sukcesów prototypów i samochodów różnych klas GT zabrała się za... mistrzostwa świata elektrycznej Formuły E, której już od końca tego roku towarzyszyć ma markowy puchar oparty o model I-Pace. W tym roku wystartuje również rasowe, benzynowe GT.

W ostatnich latach Jaguary były rzadkością w wyścigach GT, a te, które wyjechały na tor były przygotowywane wyłącznie prywatnie, a nie fabrycznie (na przykład silnie zmodyfikowany XK od Emil Frey Racing w Blancpain GT Series). Model F-Type SVR GT4, który stanął na tegorocznej wystawie Autosport International w Birmingham to pierwszy, fabryczny samochód tego formatu Jaguara od kilku dekad! I do tego zupełnie niespodziewany: nad maszyną pracowano w ścisłej tajemnicy od ponad roku i nie było jej w żadnych oficjalnych planach koncernu.

Jaguar F-Type SVR GT4

Wyścigowy F-Type klasy GT4 powstał w oddziale Special Vehicle Operations na specjalne zamówienie zespołu Invictus Games Racing. Drużynę utworzono z byłych żołnierzy Brytyjskich Sił Zbrojnych, którzy w czasie służby ponieśli rany, obrażenia lub zachorowali. Maszyna bazuje na drogowym F-Type SVR, który również powstał w oddziale SVO. Cywilne coupe zasilane jest widlastą ósemką o pojemności pięciu litrów, która dzięki sprężarce osiąga moc 575 koni mechanicznych, moment obrotowy 700 niutonometrów i pozwala przekroczyć prędkość 320 kilometrów na godzinę.

Jaguar F-Type SVR GT4

W torowym wydaniu możliwości silnika F-Type SVR zostaną oczywiście ograniczone, a cała moc będzie przenoszona tylko na tylną oś, a nie wszystkie cztery koła. Dwa samochody wystartują w tym roku w pucharze British GT Championship. Rywalami Jaguarów w barwach Invictus Games Racing będą maszyny takich marek, jak Aston Martin, Ginetta, Lotus, Maserati, McLaren, Nissan oraz Porsche. Na mistrzostwa złoży się siedem wyścigów, w tym jeden poza granicami Wielkiej Brytanii, lipcowa runda na Spa-Francorchamps w Belgii. Pierwszy wyścig będzie miał miejsce na przełomie marca i kwietnia na pętli Oulton Park.

Skomentuj na forumUdostępnij