Aktualności
08.03.2019

Nissan IMQ Jedna całość

Nissan pochwalił się w tym tygodniu rekordem wśród elektryków: model produkowany od 2010 roku model Leaf przekroczył już czterysta tysięcy sprzedanych egzemplarzy! A będzie tego oczywiście jeszcze więcej i nie tylko takiego małego formatu. Jednym ze zwiastunów nadciągającej przyszłości jest koncept crossovera o kryptonimie IMQ.

Koncept IMQ powstała w ramach strategii Nissan Intelligent Mobility, która sprowadza się do osadzenia japońskiej marki w roli pioniera i lidera elektromobilności. Maszyna mierzy ponad 4,55 metra długości i stoi na 22-calowych felgach ze specjalny ogumieniem Bridgestone Connect, które dzięki czujnikom komunikują się z kierowcą i systemami działającymi w ramach układu napędowego. Bryła nadwozia to nie jednorazowy wybryk stylistów Nissana: w tym kierunku mają podążać przyszłe, seryjne auta marki.

Nissan IMQ

IMQ jest oczywiście samochodem elektrycznym. Koncept ma dysponować systemem e-Power nowej generacji, który wywodzi się z modeli Note oraz Serena, sprzedawanych obecnie na terenie Japonii. Układ napędowy przewiduje przeniesienie mocy na wszystkie cztery koła, a jego parametry Nissan określa na 250 kilowatów (340 koni mechanicznych) oraz 700 niutonometrów. Wysoki rozstaw osi czy elektronika wysyłająca moment obrotowy pomiędzy poszczególne koła w zależności od sytuacja mają sprawić, że crossover będzie czuł się równie dobrze na utwardzonej nawierzchni, jak i w terenie.

Nissan IMQ

W środku na kierowcę czeka futurystyczny zestaw sterowania: kierownica o nietypowym kształcie i cyfrowy wyświetlacz. Koncept miał zostać wyposażony między innymi w systemy wspomagania kierowcy i jazdy autonomicznej ProPilot, technologię Invisible-to-Visible, która rozszerza rzeczywistość o dodatkowe informacje wyświetlane przed kierowcą w trzech wymiarach z wykorzystaniem na przykład przedniej szyby oraz system Omni-Sensing, który dzięki ciągłej łączności ze światem może pokazać nam to, co czeka na nas za zakrętem czy nie znajdują się na naszej drodze korki.

Skomentuj na forumUdostępnij