Aktualności
10.04.2019

Aston Martin DB4 GT Zagato Szczęście chodzi parami

Aston Martin wznowił produkcję swojego kolejnego klasyka, z którym wiąże się wyjątkowa oferta kolekcjonerska. Mowa o wyczynowym modelu DB4 GT Zagato, który wraca na rynek w związku ze stuleciem działalności włoskiego studia nadwoziowego Carrozzeria Zagato. W nierozerwalnej parze z klasykiem oferowane jest współczesne coupe DBS GT Zagato.

DB4 GT Zagato wraca na rynek... już po raz trzeci! Oryginalne, lekkie coupe z karoserią od Zagato, którą zaprojektował 23-letni Ercole Spada, pojawiło się jesienią 1960 roku i napędzane było 3,7-litrowym silnikiem o mocy blisko 320 koni mechanicznych. Plany produkcyjne zakładały wypuszczenie 25 sztuk, ale powstało tylko 19 egzemplarzy (w tym cztery sztuki odchudzone o około 70 kilogramów). W roku 1987 na mocy porozumienia z Zagato zaplanowano kolejne cztery egzemplarze, których budowę zakończono po czterech latach. W roku 1992 zbudowano kolejne dwa egzemplarze, tak zwane "Sanction III".

Aston Martin DB4 GT Zagato

W tym miesiącu w placówce Aston Martin Works w Newport Pagnell ukończono pierwsze nadwozie nowego DB4 GT Zagato z serii Continuation, wiernej oryginalnym pojazdom z lat sześćdziesiątych nie tylko pod względem stylistycznym i technicznym, ale również metod produkcji, jak ręczne kształtowanie aluminiowym paneli nadwozia. Pod maską zasiądzie rzędowa szóstka, którą zaprojektował Tadeusz Marek i która ma produkować około 385 koni mechanicznych. Napęd przenoszony będzie na tylną oś poprzez ręczną skrzynię o czterech biegach. Aston Martina zamierza zbudować tylko dziewiętnaście egzemplarzy. Każdym z nich będzie można poruszać się tylko po torach wyścigowych.

Aston Martin DB4 GT Zagato

DB4 GT Zagato jest już trzecim, kolekcjonerskim modelem marki, który wraca do produkcji seryjnej. Pierwszym był DB4 GT Continuation, który ukazał się w 2017 roku, drugim DB5 Goldfinger Edition, który wejdzie na rynek w przyszłym roku. Kontynuuacja DB4 GT Zagato będzie sprzedawana wyłącznie w pakiecie DBZ Centenary Collection, który tworzyć będzie z zupełnie nowym, limitowanym również do 19 sztuk grand tourerem DBS GT Zagato. Bazą dla tego drugiego będzie DBS Superleggera z podwójnie turbodoładowanym V12 o mocy aż 725 koni mechanicznych. Cena kolekcji to skromne sześć milionów funtów plus podatki. Obecnie to co najmniej trzydzieści milionów złotych.

Skomentuj na forumUdostępnij