Aktualności
17.05.2019

Mini John Cooper Works Clubman Skoordynowana reakcja

Marka Mini, która ma już dokładnie sześćdziesiąt lat, pokazała najmocniejsze, drogowe modele w swojej historii. To oczywiście kolejne maszyny z serii John Cooper Works. Tym razem jest nimi nowy duet Clubman oraz Countryman, który w parze przekracza sześćset koni mechanicznych, a pojedynczo zostawia daleko w tyle każdego swojego poprzednika.

Najnowszy Clubman i Countryman pod szyldem John Cooper Works mogą pochwalić się 4-cylindrowym, turbodoładowanym silnikiem benzynowym w technologii TwinPower Turbo o pojemności dwóch litrów, dla którego opracowano m.in. nowy wał korbowy, układ tłumienia drgań i układ chłodzenia. Jednostka dostarcza 306 koni mechanicznych oraz 450 niutonometrów (dostępne w zakresie od 1,75 tysiąca do 4,5 tysiąca obrotów na minutę), czyli aż o 75 koni i 100 Nm więcej, niż w przypadku poprzednika. Nowa jest również skrzynia biegów: to 8-stopniowy automat Steptronic, który pracuje w układzie przeniesienia napędu na wszystkie cztery koła All4 z mechaniczną blokadą dyferencjału i adaptacyjnym systemem kontroli stabilności.

Mini John Cooper Works Clubman

Znaczący przyrost mocy i momentu wpłynął na równie dużą poprawę osiągów: JCW Clubman rozpędza się teraz do setki w czasie 4,9 sekund, a JCW Countryman w czasie 5,1 sekund - około półtorej sekundy krócej, niż poprzednio! Moc silnika okazała się na tyle duża, że po raz pierwszy w historii Mini sięgnięto po elektronicznie ograniczenie prędkości maksymalnej (do 250 kilometrów na godzinę). Konieczne było również przeprojektowanie układu hamulcowego, na który składają się teraz tarcze o średnicy 360 milimetrów z przodu i 330 milimetrów z tyłu oraz czerwone zaciski hamulcowe.

Mini John Cooper Works Clubman

Modele w wydaniu John Cooper Works to również obniżone i zmodyfikowane zawieszenie, nowy wydech, możliwość wyboru jednego z kilku trybów jazdy, światła w technologii LED w standardzie, 18-calowe felgi (w opcji 19-calowe obręcze Circuit Spoke) oraz specjalne opcje malowania. Oba modele będzie można zamawiać oficjalnie u dealerów Mini i BMW, do którego marka należy w całości od 200 roku, od przyszłego miesiąca. Mini John Cooper Works Clubman został wyceniony na terenie Wielkiej Brytanii za 34,25 tysiąca funtów, a John Cooper Works Countryman na 35,55 tysiąca funtów (aktualnie to okolice 170-175 tysięcy złotych).

Skomentuj na forumUdostępnij