Aktualności
07.03.2020

GFG Bandini Dora Ruchoma sztuka

Fabrizio i Giorgetto Giugiaro pokazali światu to, nad czym pracowali przez ostatnich kilka miesięcy. To aż trzy zupełnie nowe prototypy: dwie sztuki modelu Vision 2030, który można było zobaczyć na Bliskim Wschodzie już w ubiegłym roku oraz barchetta Bandini Dora, nawiązująca do sportowych aut włoskiej marki z lat pięćdziesiątych minionego stulecia.

Duet Giugiaro, ojciec i syn, znany wcześniej ze studia ItalDesign, od siedmiu lat prowadzi działalność pod szyldem GFG Style. W tym czasie Włosi przygotowali siedem różnych prototypów pod własną marką i podpisali się pod wieloma projektami powstałymi na zamówienie firm zewnętrznych. Tegoroczna premiera, pozbawiona dachu, sportowa barchetta Bandini Dora to ukłon w stronę marki Bandini, za którą stał włoski kierowca wyścigowy i przedsiębiorca, Ilario Bandini. Firma działała od 1946 roku do początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to zmarł jej założyciel.

GFG Bandini Dora

Dwuosobowy, 4,8-metrowy model Bandini Dora powstał na aluminiowym podwoziu z węglową karoserią i od samego początku projektowany był jako samochód napędzany elektrycznie. Do jego napędu wykorzystano dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 400 kilowatów (544 koni mechanicznych), które wprawiają w ruch koła obu osi. Maksymalny moment obrotowy sięga 680 niutonometrów. Osiągi: setka w 3,3 sekundy i prędkość maksymalna ograniczona do 250 kilometrów na godzinę. Energia elektryczna przechowywana jest w bateriach o pojemności 90 kilowatogodzin. Takie parametry mają pozwalać na przejechanie ponad 450 kilometrów bez konieczności dłuższego postoju z podpięciem pod źródło prądu.

GFG Bandini Dora

Inspiracją dla najnowszego projektu GFG Style był przede wszystkim wyścigowy model Bandini 750 Sport, napędzany czterocylindrowym silnikiem o pojemności tylko o około 750 centymetrów sześciennych i mocy w okolicach 45 koni mechanicznych, który w 1957 roku wziął udział w ostatnim Mille Miglia. Bandini Dora to zapowiedź powrotu Bandini Automobili, które wraca do działalności dzięki staraniom prawnuka założyciela marki. Nowa firma ma być dedykowana produkcji samochodów sportowych w limitowanych seriach. Pierwszym z nich będzie dzieło duetu Giugiaro: Bandini Dora ma zostać zbudowane w dwudziestu pięciu egzemplarzach.

Skomentuj na forumUdostępnij