Aktualności
17.08.2021

Bowler Defender Challenge Wzajemne korzyści

Zakłady Bowler Motors, specjalizujące się od lat w wyczynowych samochodów terenowych, pokazały zupełnie nową maszynę ze ściśle określonym wachlarzem umiejętności i bardzo konkretnym zastosowaniem. To rajdowa ewolucja najnowszego Defendera z katalogu Land Rovera, dla której planowane są samodzielne, markowe mistrzostwa.

Drew Bowler działa na własne konto od drugiej połowy lat osiemdziesiątych, kiedy to rozpoczął starty we własnoręcznie zmodyfikowanych Land Roverach. Niedługo później na usługi Bowlera znaleźli się pierwsi chętni, a dziś firma może pochwalić się kilkoma modelami własnego pomysłu, licznymi sukcesami na rajdowych szlakach na całym świecie i przynależnością do koncernu Jaguar Land Rover, który przejął ją w grudniu 2019 roku i włączył do struktur oddziału Special Vehicle Operations. Najnowsze dzieło Bowlera, Defender Challenge, bazuje na Land Roverze Defenderze 90 najnowszej generacji z krótkim rozstawem osi, który wszedł do sprzedaży w ubiegłym roku.

Bowler Defender Challenge

Defender został rozebrany u Bowlera na części pierwsze i złożony ponownie jako wyczynowa maszyna spełniająca wszelkie normy FIA. Samochód otrzymał między innymi klatkę bezpieczeństwa, wzmocnione i usztywnione podwozie, dodatkowe panele zabezpieczające podwozie, zupełnie nowe zawieszenie z prześwitem zwiększonym o 25 milimetrów, 18-calowe felgi, sportowe fotele, lekkie szyby z zamienników poliwęglanowych, dodatkowe oświetlenie, system gaśniczy, nowy układ wydechowy, wydajniejsze systemy chłodzenia i dziesiątki innych modyfikacji. W ogołoconej kabinie zmieniono między innymi położenie dźwigni zmiany biegów, kierownicę i umieszczono dodatkowe łopatki przy kierownicy. Przeprogramowano również elektronikę sterującą układem przeniesienia napędu na wszystkie cztery koła.

Bowler Defender Challenge

Do napędu wykorzystywany jest turbodoładowany, benzynowy silnik spalinowy o pojemności dwóch litrów z rodziny Ingenium, który połączono z automatyczną skrzynią o ośmiu biegach. Jednostka generuje okrągłe 300 koni mechanicznych. W przyszłym roku pod skrzydłami Motor Sports Association zostaną zorganizowane brytyjskie mistrzostwa Bowler Defender Challenge, które przewidziano na siedem rund - pierwsza w marcu - i maksymalnie dwanaście zespołów z kierowcami amatorami lub weteranami. Cena za każdy egzemplarz, wpisowe mistrzostw i wsparcie Bowlera: 99,5 tysiąca funtów (aktualnie to równowartość około 530 tysięcy złotych).

Skomentuj na forumUdostępnij